EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Kayseri Demiryolunun Dışarıya Taşınması

KAYSERİ'DE DEMİRYOLU HATTININ ŞEHİR DIŞINA TAŞINMASINI İÇEREN PROTOKOL, BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN DA KATILDIĞI BİR TÖRENLE İMZALANDI.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında işbirliği sonucu, şehir içinden geçen demiryolu hattının şehir dışına taşınmasını içeren protokol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Törene; TCDD ve Belediye yetkililerinin yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak katıldı.

Törende bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman şunları söyledi; “27 Nisan 2005 tarihinde Resmi Gazete'de Yayınlanan 5335 sayılı yasa ile Demiryollarımızın sahip olduğu taşınmazların en uygun şekilde değerlendirilmesine imkân verilmiştir. Bu Demiryolu tarihinde gerçekten bir devrimdir. Bu yasaya göre demiryollarımız hem atıl durumdaki taşınmazlarını değerlendirecek, hem de buradan elde edilen kaynakla yeni demiryolu hatları yapacak ve mevcut sistemini iyileştirecektir. Bugün burada imzalanan protokol de bu yasanın ne kadar yerinde bir düzenleme olduğunu göstermektedir. Bu vesileyle Meclisimize, Sayın Başbakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, Hükümetimizin bütün üyelerine ve Millet Vekillerimize huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum. Bu yasanın verdiği imkânları birlikte değerlendirdiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Özhaseki'ye ayrıca teşekkür ediyorum.

Genel Müdür Karaman konuşmasını şöyle tamamladı: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kuruluşumuzun işbirliği neticesinde imzaladığımız bu protokolle yük ve yolcu taşımacılığı açısından kavşak noktasında olan ve kent merkezinde kalan gar sahası çevre yoluna paralel olarak kent dışına çıkarılacaktır. Boşaltılan 1 Milyon Metrekarelik alan Kayseri'nin ve Kayserililerin hizmetine sunulacak; şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir merkez haline gelecektir.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, Kayseri'nin sanayide, ticarette ve şehircilikte model olduğunu belirterek, “ Türkiye'de 81 il arasında gelişimini sürdüren ve büyüyen 8-10 il var Bunların başında da Kayseri geliyor. Biz belediye olarak şehrimizin her türlü ihtiyacını karşılıyoruz. Ancak bazı işler vardı ki yapılması için devletin kurumları ile işbirliği gerekiyordu. Bunlardan birisi artık maç oynanamaz hale gelen 40 yıllık Atatürk Stadının yerine yeni bir stat kazandırmak, diğeri ise şehir içinden geçen demiryolu hattının şehir dışına taşınmasıydı. Bu iki konuda şehrin imar yönünden önünün açılmasını sağlayacak önemli anlaşmalar. Bu konularda bize destek veren bürokrat arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de yapılan anlaşmaların çok zor bir işi başarmak olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Stadyum şehre yakışır hale getirilecek. Belediyeler ile kamu kurumları arasındaki bu anlaşmalar büyük olaylardır ve Türkiye'ye yansıması olacaktır .”

Başbakan Erdoğan imza töreninde yaptığı konuşmada; demiryolu hattının şehir dışına taşınmasının ve hafif raylı sistemin uygulamaya konmasının Kayseri'yi büyük şehirler arasında farklı bir konuma getireceğini belirterek; “ Ben inanıyorum ki eski hat üzerinde bulunan istasyon binası kültürel bir değer olarak belediyemiz tarafından korunacaktır. Ayrıca süper ligte iki takımı bulunan Kayseri'ye daha modern spor sahaları kazandırılması gerekir. Bu protokol buna da imkân sağlıyor” dedi.