EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
MARMARAY DÜNYA MEDYASI'NDA'

 

Cumhuriyetimizin yıldönümü olan 29 Ekimde açılan ve Londra ile Pekin arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak Asrın Projesi Marmaray; Türkiye'nin yanı sıra Amerika'dan Çin'e, Danimarka'dan Lübnan'a kadar tüm dünya basınında geniş yankı buldu.
.

Demiryolu yatırımlarıyla dikkatleri çeken Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, Marmaray'ın açılışını, "İki kıtayı denizin altından birleştiren ilk demiryolu hattı hizmete açıldı." başlığıyla duyurdu.
.

Yine ileri demiryolunda dünyada 8 ülkeden biri olan İspanya medyasının önde gelen gazetesi El Pais,   “Avrupa ve Asya, Boğaz'ın altından birleşiyor" şeklinde Marmaray'ın açılışını tam sayfa olarak verdi. Yapılan analizde  "Türkiye, 1860'da Sultan Abdülmecid'in düşü olan Boğaz'ın altında bir demiryolu tüneli yapma projesini Cumhuriyet'in 90. yılında gerçekleştirdi. Artık Londra'dan Pekin'e sadece demiryolu ulaşımı ile gidilebilir'' denildi.
.

Haberi "Avrupa ve Asya su altında buluştu" başlığı vererek okuyucuları ile paylaşan ABC gazetesi de "Sultanların düşü gerçekleşti" yorumu yaptı. Ekonomi gazetelerinden Expansion, "Marmaray, Türkiye'nin en simgesel işlerinden biri" derken, El Economista ise "Türkiye, Boğaz altından geçen ilk tüneli açtı" ifadelerini başlık olarak verdi. İspanyol devlet televizyonu RTVE de Marmaray'ın açılışına ana haber bülteninde geniş şekilde yer verdi. 
.

Marmaray'a İtalyan basını da geniş yer verdi. İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, görkemli bir törenle hizmete giren Marmaray açılışını "Türkiye, Osmanlı rüyasını taçlandırdı" başlığıyla okuyucularına aktaran gazetede, Marmaray'ın, 90. yılını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisine verdiği bir hediye olduğu yorumu yapıldı. 
.

İtalyan RAI News 24 haber kanalı da, bültenlerinde Marmaray'ın teknik özelliklerine ve görkemli açılışına geniş yer verdi. 
.

Asrın Projesi Marmaray, Avrupa Birliği'nin ve ileri demiryolunun önemli ülkesi Almanya basınında da büyük ilgi gördü. Süddeutsche Zeitung gazetesi,  denizin altından geçen tünelle çok eski bir hayalin gerçekleştiğini yazdı. Haberde, Türkiye'de hükümetin son zamanda etkileyici bir performans sergilediği ve "Abartıdan kaçınmayan bölgesel süper güç haline geldiği" değerlendirmesinde bulunuldu.
.

Marmaray, "Erdoğan'ın piramitleri" başlığıyla veren Frankfurter Allgemeine gazetesi, Marmaray'ın, Türkiye'nin mega projelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.
.

Bild gazetesi ise Osmanlı döneminde kurulan hayalin geçekleştiğini belirtirken, Stern dergisi, denizin altından kıtalararası gidip gelmenin artık mümkün hale geldiğini yazdı.
.

 “Türkiye'nin Asya ve Avrupa bölümlerini ilk defa demir yolu ile bağlayan tünel açılıyor'' başlığıyla veren Amerikan Televizyonu ABC, tünel projesinin 150 yıl öncesinde bir Osmanlı Sultanına ait olduğunu belirtti. ABC televizyonu, kazı çalışmalarında 4. Yüzyıl Bizans dönemine ait önemli arkeolojik bulgular nedeniyle geciktiğini aktardı.
.

Projenin ilk defa Osmanlı Sultanı Abdulmecid tarafından dillendirildiğini, Sultan Abdulhamit döneminde de konunun mimarlarla görüşüldüğünü belirtildi.
.

Wall Street Journal (WSJ) ise üç gün önce yaptığı haberde Marmaray açılışını “ Dünyanın en derin batırma raylı tüneli açılıyor'' başlığı ile duyurdu. Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyası olan tünelin tamamlanmasının hükümetin on yıl süren ekonomik başarı hikayesinin bir delili olmuştur dedi.
.

Marmaray açılışını birinci sayfadan gören ABD'nin en meşhur internet gazeteleri arasında yer alan Huffington Post isimli medya kuruluşu Marmaray hakkında detaylı teknik bilgilere yer verdi. Huffington Post, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, tünelin 9.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak güçte inşa edildiği şeklindeki açıklamasına da yer verdi.
.

Ülkenin önde gelen televizyon kanalı TV2'nin internet sitesinde, "Osmanlı sultanlarının hayali olan Asya ile Avrupa'yı deniz altından tünel ile birleştirme projesi, Erdoğan ile gerçek oldu" ifadesini kullandı.
.

Berlingske gazetesi de Ankara yönetiminin Osmanlı Sultanı Abdülhamit'in bir asırlık projesini hayata geçirmeyi başardığını vurguladı.
.

Ekonomi gazetesi Börsen de Marmaray'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Osmanlı'nın hayata geçiremediği hayali 15 milyar Danimarka kronu harcayarak gerçekleştirdiğini yazdı.
.

Information gazetesi haberinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın "İki kıtayı tarihi İpekyolu'nda birleştirdik. 5,5 milyar liralık dev tarihi proje" sözlerine yer verdi. 
.

Suudi Arabistan'ın etkili gazetelerinden Şark'ul Evsat, Marmaray Projesi'nin Londra'dan Pekin'e kadar kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacağı ifade edildi.
.

Hayat gazetesi de "Marmaray, Türk hükümetinin ülkeyi ve ülke ekonomisini kalkındırmadaki başarısını taçlandırıyor" değerlendirmesinde bulundu. 
. 

Lübnan'ın En-Nehar gazetesi Marmaray açılışını, Marmaray. Boğaz'ın altından Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir tünel. Erdoğan, Abdülmecid'in hayalini gerçekleştirdi" başlığıyla verdi.
.