EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
MARMARAY’DAN İLK ULUSLARARASI TREN GEÇTİ

Marmaray Boğaz Tüp Geçişi’nin ardından Gebze-Halkalı hatlarının da hizmete girmesiyle Avrupa-Asya arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı başladı.

Azerbaycan Treni Marmaray’dan Geçiş Yaptı

Azerbaycan Demiryolları tarafından İsviçre'de imal edilen ve önümüzdeki günlerde Ankara-Bakü arasında yolcu taşımacılığında kullanılması planlanan vagonlardan oluşan Özel Yolcu Treni, 21 Mart Perşembe günü Kapıkule sınır kapısından Ülkemize giriş yaptı.

Özel Tren, 22 Mart Cuma günü gece yarısından sonra İstanbul’daki seyri süresince Halkalı’dan sonra banliyö hattı ve Marmaray Tüp Geçişini kullanarak Ankara’ya doğru yol aldı.

Aynı gün Ankara’ya (Marşandiz) gelen Özel Yolcu Treni; Kayseri-Sivas-Erzurum-Kars üzerinden Tiflis ve son durağı Bakü’ye ulaşacak.

Boji Değiştirmeden Seyrine Devam Edecek

Önümüzdeki günlerde Ankara-Bakü arasında başlaması planlanan yolcu taşımacılığı için kullanılacak tren vagonları, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’daki demiryolu hatlarının ray açıklığının farklı olması dikkate alınarak özel olarak imal edildi.

Türk demiryolu hatlarındaki 1.435 mm ile Gürcistan ve Azerbaycan’daki 1.520 mm ray açıklığına uygun olarak imal edilen boji (tekerlek-dingil) sistemine sahip Özel Tren, sınırda beklemeden seyrine devam edecek.

Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı

Marmaray Boğaz Tüp Geçişi ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatlarının ardından Gebze-Halkalı banliyö hatlarının da hizmete girmesiyle birlikte doğu-batı ve Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz demiryolu ulaşımının önü açılmış oldu.