EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
MERTCe, İLK EĞİTİME DEMİRYOLU İŞLETME KURSU İLE BAŞLADI

 

MERTCe, İLK EĞİTİME DEMİRYOLU İŞLETME KURSU İLE BAŞLADI

 

Uluslararası Demiryolları Birliği- Ortadoğu Bölgesel Kurul Toplantısı (UIC-RAME)'ında alınan kararla TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi (Middle East Railway Training Center – MERTCe)'nin ilk eğitim faaliyetleri kapsamında 1-2 Ekim 2012 tarihlerinde Eskişehir'de “Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu” ve buna paralel olarak UIC Yüksek Hız Komitesi Toplantısı” gerçekleştirildi.

Kuruluşumuzun yanı sıra UIC başta olmak üzere olmak üzere demiryolu konusunda alanlarında söz sahibi yabancı ve yerli uzmanların eğitici olarak katkı sağladığı “Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu”nda; Demiryolu İşletmeciliğinin yasal, işletimsel ve ticari çerçevesi, demiryollarının serbestleşmesi ve yarattığı fırsatlar, dünya ve Orta Doğu yük taşımacılığı pazarının analizi ve demiryolu projeleri konuları ele alındı.

 

TCDD'nin ilk kez temsil edileceği, yüksek hız işletmeciliği yapmakta olan tüm UIC üye idarelerinden temsilcilerin katıldığı "Yüksek Hız Komite Toplantısı”nda ise Ülkemizde ve dünyada yüksek hızla ilgili ticari vizyon, yüksek hıza yönelik stratejik ögeler, yüksek hızlı sistemlerde teknolojinin gelişimi, emniyet ve güvenlik konuları tartışıldı.

 

Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanı Nail ADALI, yaptığı açılış konuşmasında, TCDD'nin yeni demiryolu çağı olarak adlandırılan 21. yüzyılda ülkemiz insanının taşıma taleplerini karşılamak ve toplumsal gelişmede kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde bulunduğunu söyledi. 

TCDD'nin Türk halkını hızlı trenle tanıştırmış ve demiryollarını gündemde tutacak faaliyetlerle kamuoyunun ilgisini uyandırdığını ifade eden ADALI, Hükümetlerin desteğini de arkasında hisseden TCDD'nin, mevcut hatları ve araç parkını modernize ederek trenleri hızlandırmak, ileri demiryolu sanayisini geliştirmek, demiryollarını dünyada olduğu gibi yeniden yapılandırarak, daha etkin ve verimli bir kuruluş haline getirmek ana hedeflerinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Günümüzün karmaşık demiryolu hizmetlerinin özel bilgi ve becerilere sahip uzmanların varlığını gerekli kıldığını ve bu durum çalışanların bilgilerinin uygun eğitim ortamlarında güncellenmesi ihtiyacını doğurduğunu anlatan ADALI, bunun bir sonucu olarak, TCDD'nin diğer yatırımlarla birlikte eğitim alanındaki yatırımlarının da büyümekte olduğunu belirtti.

MERTCe'nin oluşum sürecine de değinen ADALI, MERTCe'nin, bölgedeki hızlı gelişmelerin ortaya çıkardığı demiryolu eğitimi ihtiyacına bir çözüm oluşturmak amacıyla gündeme geldiğini hatırlatarak, “MERTCe'nin,  orta ve uzun vadede ortak demiryolu alanında karşılıklı işletilebilirliğin gerçekleştirilmesine eğitim ve öğretim yoluyla katkı sağlayacağı öngörülmektedir.” dedi. ADALI şöyle devam etti:

 

“MERTCe koordinasyonunda oluşturulacak olan ortak ağ (menrtc) ise, tüm bölge ülkeleri eğitim merkezlerinin çalışmalarını uluslararası seviyede organize ederek bilgi ve deneyimlerinin paylaşılarak büyütülmesini hedeflenmektedir. Eğitim merkezi ve eğitim ağının tüm bölge ülkelerinin ihtiyaç duyduğu demiryolu eğitim hizmetlerini karşılaması en büyük dileğimizdir.”

 

UIC Orta Doğu Bölge Koordinatörü Paul VERON da, böyle bir organizasyonun dünyada altıncı, Avrupa'da sekizinci Yüksek Hızlı Tren işleten bir ülke olan Türkiye'de yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. VERON, bu etkinliğin bilgi alışverişi ve paylaşımı bakımından son derece verimli geçtiğini belirterek, kursun dünyada demiryollarının gelişmesine önemli katkı yapacağına inandığını kaydetti. VERON, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

 

MERTCe'nin ilk eğitim faaliyetleri kapsamında 3-5 Ekim 2012 tarihlerinde Ankara'da da “Yüksek Hız Semineri”  gerçekleştirilecek.

 

Seminerde; “dünyada yüksek hızın gelişimi”, “yüksek hızlı sistemler- stratejik konsept”, “yüksek hızlı tren istasyonları”, “yüksek hız ve sürdürülebilir kalkınma”, “yüksek hızlı sitemlerin bakımı”, “yüksek hızlı sistemlerle ilgili stratejik öğleler” gibi ana konu başlıkları ele alınacak.