EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
MODERN TRAVERS FABRİKASI SİTAŞ AÇILDI

 

 

TCDD'nin 157. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Sivas'ta yapımı tamamlanan Modern Travers Fabrikası SİTAŞ, törenle açıldı.


Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi Ankara-Afyonkarahisar kesiminin Afyonkarahisar'daki temel atma töreninden canlı yayınla katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Sivas'taki beton travers fabrikasının açılışının ülkemize ve Sivas'a hayırlar getirmesini diledi.

 

Törene katılan Sivas Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş yaptığı konuşmada Sivas'ın, illeri ve bölgeleri birbirine bağlayan stratejik coğrafi öneme sahip bir kent olduğunu söyledi. Aktaş, fabrikanın kente kazandırılmasında emeği geçen TCDD ve iştirakçilerine teşekkür etti.


TCDD 4. Bölge Müdürü Ahmet Şener de kentte modern bir travers fabrikası kurulduğunu ifade ederken Fabrikada üretilen beton traverslerin hızlı tren hatlarında ve mevcut hatların yenilenmesinde kullanılacağını dile getirdi. Şener, "SİTAŞ, geleceği parlak, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir fabrika. Sivas'a hayırlı olsun" diye konuştu.

 
TCDD'nin iştirakiyle, biri İtalyan 4 ortakla kurulan Sivas Modern Travers Fabrikasında yıllık 1 milyon 40 bin ön germeli beton travers üretilmesi hedefleniyor.


Teknoloji yoğun bir üretim sistemi kullanan tesiste istihdam edilen çalışan sayısı şu an itibariyle 54 kişi. Tam kapasite ile faaliyete geçmesi ile doğrudan 84 kişilik dolaylı olarak ta 1500 kişilik istihdam sağlanacak.

 

Üretimdeki yerlilik oranı %97 olan beton traversler, hızlı tren, ağır demiryolu ve metro hatlarında kullanılacak.

 

Ülkemiz hatlarında ihtiyacı karşılayacak fabrikanın hedef pazarları arasında; Irak, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Cezayir, Suriye, Libya ve Tunus da var.