EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
MUSUL'DAN İLK YOLCU TRENİ GELDİ

TÜRKİYE-IRAK YOLCU TRENİ SEFERLERİ BAŞLADI

Musul'dan Gelen İlk Yolcu Treni, Gaziantep'te Törenle Karşılandı

Türkiye ile Irak arasındaki yolcu tren seferleri başladı. Musul'dan 16 Şubat 2010'da saat 12.00'de kalkan ilk yolcu treni, 17 Şubat 2010 tarihinde saat 08.30'da Gaziantep Garı'na ulaştı. Gaziantep'te büyük coşkuyla karşılanan tren için tören düzenlendi.

Gaziantep Garı'ndaki törene Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Irak Demiryolları yetkilisi Akram Ahmad Muhammed ile  bazı yetkililer ve vatandaşlar  katıldı.

Trenin gelişi sırasında Gaziantep Garı'nda büyük bir sevinç yaşandığı ve trenden inen Iraklıların çiçeklerle karşılandığı törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, dost ve kardeş ülke Irak'tan gelen treni karşılamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Karaman: “GAP kapsamında bölgede 600 milyon dolarlık yatırım yapacağız.”

Türkiye'de demiryolu ulaşımının 2003 yılından bu yana hükümetin verdiği destekle ilerlemesini, gelişmesini sürdürdüğünü belirten Karaman, demiryolu ulaşımını geliştirme çalışmaları kapsamında Gaziantep bölgesinde de önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, ''100 yıl sonra Gaziantep'i Suriye'ye ve Irak'a bağlayan yolları yenilemeye başladık. Bütün yolları yenilemeye devam ediyoruz. GAP kapsamında bölgede 600 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldık” dedi.

Bu gelişmelerin ardından dost ve kardeş ülke Irak ile Gaziantep arasında yeniden tren seferi başlatılmasına karar verdiklerini kaydeden Karaman, ''Bu bölgede ulaşımın kolaylaştırılması, Irak halkının da Türkiye'ye rahat yolculuk yapması için bu elzemdi, gerekliydi. Biz bunu başlattık'' diye konuştu.

Karaman: “Gaziantep- Halep Hızlı Tren Projesi ile İki Kent 1 Saat Olacak”

Karaman, daha önce demiryolu ulaşımını geliştirmek için bölge ülkeleriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıkladıklarını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Örneğin dost ve kardeş ülke Suriye ile demiryolu seferlerini başlattık. Hem yük hem yolcu trenleri şu anda çalışmaya devam ediyor. Ayrıca  buradan bir müjde vermek istiyorum, Halep ile Gaziantep arasında hızlı tren projelerini bitirmek üzereyiz. İnşallah en kısa zamanda Gaziantep ile Halep arasını bir saate indirmeye yönelik çalışmalarımız bitecek, bunun müjdesini veriyorum” dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman,  bölge ülkeleri arasında demiryolu sanayisinde en gelişmiş ülke olarak hem Suriye hem Irak ile işbirliğinin devam ettiğini Suriye ile birlikte ortak bir demiryolu sanayisi kurduklarını, Irak ile de bu konuda çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Irak'ın vagon ve lokomotiflerini yenilenmesi işi için protokol imzaladıklarını belirten Karaman, Türkiye'de hızlı tren ile ulaşımı yaygınlaştırmak için başlattıkları çalışmaların da devam ettiğini ifade ederek, ''En yakın zamanda Türkiye, Avrupa'nın 6, dünyanın 8. hızlı tren ülkesi olarak gelişecek, hızlı tren taşımacılığı hem Türkiye'de hem bu bölgede yerleşmiş olacak'' dedi.

Törende konuşan Irak Demiryolları yetkilisi Akram Ahmad Muhammed de, iki ülke arasında tren seferlerinin başlamasının büyük bir gelişme olduğunu söyledi. Muhammed, tren sayesinde Irak ve Türkiye arasındaki gidiş/ gelişlerin kolaylaştığını ifade ederek, "Bizi bu kadar büyük bir kalabalığın karşılaması da bizi ayrıca mutlu etti." şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise şehirlerin gelişmesinde tren hatlarının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise trenle iki ülke arasındaki ilişkilerin artacağını dile getirdi.