EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ON YILLARIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Başbakan Erdoğan: On Yılların Hayalini Gerçekleştiriyoruz

 

Ankara-Konya YHT Hattının Test Sürüşleri Başbakan Erdoğan Tarafından Başlatıldı

Fotğraf albümü için tıklayınız..>>

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattının Test sürüşleri, 17 Aralık 2010 Cuma Günü Konya Garından düzenlenen törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatıldı.

 

Konya protokolü, vatandaşlar ve demiryolu çalışanları katıldığı törenin düzenlendiği Konya Gar'a, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki çok sayıda bakanla gelen Başbakan Erdoğan, burada ilköğretim okulu öğrencilerinin folklor gösterileriyle karşılandı.

 

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün, Ankara-Konya arasındaki on yılların hayalini gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz.”dedi ve bu hattın ilk altı ay içinde test çalışmalarının tamamlanıp, Ankara-Konya arasının 1 saat 15 dakika içinde kat edileceğini belirtti.

 

Erdoğan, hattın, Konya ve Ankara'yı birbirine yakın edeceğini, 2-2.5 yıl içinde de Eskişehir- İstanbul etabının da tamamlanarak, Konyalıların YHT ile İstanbul'a seyahat edebileceğini kaydetti.

 

 

“Dünyada Eşi görülmeyen Bir Hızda Tamamlandı”

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve projede emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür eden Erdoğan, projenin, dünyada eşi görülmeyen bir hızda tamamlandığını söyledi.

 

Konya'nın kültürel olarak önemli mesafeler kaydettiğini, sadece bu yıl Mevlana'ya 2 milyon turist geldiğini ifade eden Erdoğan, yeni raylı hatlarla bu miktarın daha da artacağını ve Konya'ya akın başlayacağını sözlerine ekledi.

 

Başbakan Erdoğan, konuşmasını yaptıktan sonra peronda bulunan Piri Reis YHT Hattı Ölçüm Trenine binerek, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının test seferlerini başlattı.