EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ORHAN BİRDAL ve İSA APAYDIN TÜDEMSAŞI ZİYARET ETTİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve beraberindeki heyet 23.02.2017 tarihinde Sivas ziyareti kapsamında TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
 

TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan’ı makamında ziyaret eden Müsteşar Yardımcısı Birdal ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a Koçarslan tarafından TÜDEMSAŞ’ın üretim ve yatırım faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
 

Birdal, TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü hatıra defterine yazdığı yazıda; Yeni Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkması yolunda en önemli ulaşım modlarından olan Demiryolu taşımacılığı alt yapısının ve teknolojisinin geliştirilmesi için büyük gayret sarf eden TÜDEMSAŞ Genel Müdürü nezdinde tüm çalışanları tebrik ettiğini ifade etti.
 

2023’TE 25 BİN KİLOMETRE HATTIMIZ OLACAK

Ziyaret kapsamında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise gazetecilere yaptığı açıklamada 2023 ve 2035 hedeflerini anlattı.
 

Yol yenileme çalışmalarını 2018’de bitireceklerini ifade eden Apaydın “İnşallah 2023’te hedefimiz mevcut şebekemizi 25 bin kilometreye çıkartmak, 2035 hedeflerimizde de bu 30 bin kilometreleri geçecek. Şu anda hem sinyalizasyon hem de elektrifikasyon anlamında yaklaşık 11 bin kilometre hattımız var. Bu hattımızın yüzde 95'ini yeniledik. Şu anda elektrifikasyon Kayaş'tan Çetinkaya'ya kadar, Sivas'ı da geçen elektrifikasyon projemiz bu yıl içerisinde devreye alınacak. Samsun-Sivas hattında altyapı rehabilitasyon ve sinyalizasyon çalışmalarımız devam ediyor. Şebekemizde, 2017-2018 yılı içerisinde hem elektrikli hem sinyali hatlarımız yüzde 60-70'li seviyelere gelecek. Yol yenilemelerimizi de 2018'de bitiriyoruz.”dedi.
 

TÜRKİYE’NİN GÜNEYİNDE YENİ PROJELER

TCDD’nin yük ve yolcu taşımacılığında daha yüksek hızlarda altyapı hizmeti verebilen bir kuruluş haline getirileceğini dile getiren Apaydın, "Bursa'da kalan ihalelerimiz vardı onlar devam ediyor. İzmir'de şu anda iki kesimde projelerimizin yapım çalışmasına başlandı, diğer iki kesimde de bir ay içerisinde inşallah çalışmalarımız devam edecek” dedi.
 

Konya, Karaman, Ereğli, Ulukışla, Adana, Mersin hattında özellikle  Karaman  ve Ereğli kesiminde çalışmaların başladığını vurgulayan Apaydın; “Adana-Toprakkale, Gaziantep arasındaki iki kesimde çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah, 2023'te çok daha farklı, gelişmiş, altyapısıyla üst yapısıyla çok daha iyi hizmet veren bir kuruluş olacağız.”diye ifade etti.
 

YÜK TAŞIMA HIZI 120 KM’YE ÇIKACAK

Yük taşıma hızlarını ortalama 65 kilometreden 100-120 kilometreye, yolcu hatlarındaki hızları da 160-200 kilometreye çıkaracak demiryolu altyapısı için çalışıldığını belirterek konuşmasına devam eden Apaydın; “Böylece hem yük hem yolcu taşımacılığında çok daha yüksek hızlarda hizmet verebilir bir kuruluş haline geleceğiz” dedi.
 

KARADENİZ LİMANLARI AKDENİZ'E BAĞLANACAK

Akdeniz ve Karadeniz'in hızlı tren hatlarıyla bağlanması ile ilgili bilgi veren Apaydın; “Samsun, Çorum, Amasya, Kırşehir, Aksaray üzerinden Adana, Mersin'e bağlanan bir hızlı tren çalışmamız var. Onunla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah proje çalışmalarının bir kısmı 2017'nin sonunda bir kısmı da 2018'de bitiyor. Orayı da yapacağız. Bu, kuzey-güney koridoru için önemli bir arter olacak. Yani Samsun limanı, hem Mersin hem de İskenderun limanına bağlanmış olacak. Hedefimiz 2023'te bu projeleri gerçekleştirmektir.” şeklinde konuştu.