EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ORIENT (ŞARK) EXPRESS PROJESİ ANKARA GAR'DA BASINA TANITILDI

ORIENT (ŞARK) EXPRESS  PROJESİ ANKARA GAR'DA BASINA TANITILDI

14 – 17 Mayıs tarihleri arasında saat: 21.00'de Ankara Gar'da oyun var

TCDD, Devlet Tiyatroları ve Avrupa Tiyatro Birliği tarafından organize edilen “Tiyatro Orıent (Şark) Express Projesi” TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Avrupa Tiyatro Birliği yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Ankara Gar'da bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Dünyada bir ilk olan “Tiyatro Şark Ekspresi”yle,  Türkiye, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya'nın istasyonlarında tiyatro şöleni yaşanacak, ülkelerin tiyatro toplulukları gösteriler yapacak.

Projenin tanıtımında konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman;  “Dünyada ilk ve tek olan “ Tiyatro Vagonu”nu geçen yıl Devlet Tiyatroları işbirliğiyle Anadolu turnesine göndermiş, birçok kişiyi ilk defa tiyatro ile tanıştırmıştık. Bu defa tiyatro vagonumuz dünyaya açılıyor.” dedi.

Karaman, “Demiryolları sadece ulaştırma hizmeti yapmamıştır. Ülkemizin Kurtuluşunda büyük rol oynayan Demiryolları, daha sonra ülkemizde elektriğin ve yolun olmadığı zamanlarda Anadolu'nun en ücra köşelerine sinemayı, tiyatroyu götürmüştür.  Bugün Demiryollarımız, demiryolu ile sanatı birleştirerek, yeni teknolojilerle, çağdaş imkanlarla bu defa dünyaya açılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ise geçen yıl “ Tiyatro Vagonu” ile Tatvan'a kadar tiyatro gösterisi yapıldığını, bu yıl Tren Tiyatrosu'nun, Türkiye'den Almanya'ya kadar altı ülkenin katıldığı gösterilere evsahipliği yaptığını,  turnenin Almanya'da tüm oyunların katılımı ile tiyatro festivali ile sona ereceğini belirtti.

Bilgin, “ Avrupa'da ve dünyada ilk defa yapılan bu organizasyonun  gerçekleştirilmesinde projenin sahibi ve ortağı olan TCDD'ye çok teşekkür ediyorum.” Dedi

Avrupa Tiyatro Birliği adına konuşan Heidi Giebel ise; “farklı dillerde, farklı kültürlerde sergilenen oyunlarda birbirimizi daha iyi anlayacağız, tanıyacağız” dedi.

Orıent (Şark) Express'inde Devlet Tiyatroları Ankara Gar'da 14 – 17  Mayıs 2009 tarihlerinde saat: 21.00'de “ Ex-press” oyununu sergileyecek. 18 Mayıs'da Ankara'dan İstanbul'a yola çıkacak.