EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ORTA DOĞU DEMİRYOLU ŞEBEKELERİ (CMO) 39. TOPLANTISI HALEP'DE YAPILDI

Orta Doğu Demiryolu Şebekeleri (CMO) 39. Toplantısı Halep'de Yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), İran İslam Cumhuriyeti Demiryolları (RAI), Suriye Demiryolları (CFS), Irak Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (IRR), Suriye-Hicaz Demiryolları (CFH), Ürdün-Hicaz Demiryolları (HJR) ve Lübnan Devlet Demiryolları (OCFTC)'nin üyesi oldukları ve üye şebekeler arasında demiryolu taşımacılığından doğan yolcu, yük ve mali konularına görüşülerek çözümler getirilmesini amaçlayan 39.CMO Konferansı 22-24 Ekim 2007 tarihlerinde Suriye'nin Halep Kentinde yapıldı.

Yönetici İdareliğini TCDD'nin üstlendiği 39.CMO Konferansı Hareket Dairesi Başkanı İbrahim ÇELİK başkanlığında yapıldı.

Toplantıya TCDD'nin yanı sıra Suriye Demiryolları (CFS), Irak Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (IRR), Suriye-Hicaz Demiryolları (CFH), Ürdün-Hicaz Demiryolları (HJR)'den katılım sağlanmıştır.

Halep'te yapılan 39.CMO Konferansı gerek Suriye Demiryolları gerekse Suriye'deki yazılı ve görsel basın tarafından çok yakından ve büyük bir ilgiyle takip edilmiştir.

TCDD, İran, Irak ve Suriye demiryolu idareleri arasında yapılan yolcu ve yük taşımacılığı ile mali konularda yaşanan sorunlara çözümler getirilerek yolcu ve yük taşıma hacminin artırılması için yeni projeler üretilmiştir.

 

Uzun zamandan bu yana Bölgeyle ilgili yapılan toplantılara katılamayan Irak Demiryollarının bu Konferansa katılması oldukça yararlı olmuştur. Böylece Irak'la yapılan taşımalarda karşılaşılan sorunlar Irak yetkilileri ile birebir görüşülmüş ve çözüm yolları aranmıştır.

Öte yandan Türkiye'deki hızlı tren çalışmaları hakkında yapılan sunum ve tanıtıcı film katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlenmiştir.

40. CMO Konferansı 2008 yılında Türkiye'de yapılacaktır.