EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
OTOMATİK FRENLEME SİSTEMİ (ATS) NEDİR'

OTOMATİK FRENLEME SİSTEMİ (ATS) NEDİR?

ATS en kısa tanımıyla otomatik frenleme sistemidir. Sinyalizasyon sisteminin bir parçasıdır.

Bu sistem, demiryolu çeken araçlarının sinyal bildirimlerine uymaması durumunda, noktasal olarak zorunlu frenleme gerçekleştirmekte ve hız sınırını kontrol etmektedir.

İnsan hatasını önleyen bir sistemdir.

ATS sistemi için; yol boyuna çeken araçları etkilemek üzere yol boyu mağnetleri, çeken araçlar üzerine ise ATS teçhizatı konulur.

Bu sistem nasıl çalışır?

Tren, ATS yol boyu mağnetinin üzerinden 12- 120 km/saat arası bir hızla geçerken, makine mağnetine yol boyu mağnetinden bilgiler gelir ve ATS sistemi tarafından değerlendirilir.

Bu sistemde, yeşil bildiriler bir hız sınırlaması ifade etmez.

Sarı bildiri geçildiğinde tren hızı makinist tarafından 20 saniye içinde 65 km/saat'e düşürülmediği takdirde otomatik frenleme sağlanır.

Giriş sinyali bildirisinin yeşil olmadığı durumlarda ise giriş sinyalinin 300 metre öncesinde tren hızının 40 km/saat veya daha az olmasını arar.

Kırmızı sinyal geçildiğinde ise ani otomatik frenleme sağlanır.

ATS koruma sistemi, Kuruluşumuzun da üyesi olduğu Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) tarafından bir zorunluluk değil, 120- 140 km/saat tren işletmeciliği yapılan hatlarda tavsiye niteliğindedir.

Kuruluşumuzun, İskenderun - Divriği, Kayaş - Çetinkaya, Kayaş - Kapıkule, Alsancak-Cumaovası ve Basmane - Menemen-Aliağa hatlarında değişik tiplerde ATS sistemi kullanılmaktadır. Bu ATS sistemleri periyodik olarak kontrol edilmektedir.