EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
PAKİSTAN-TÜRKİYE DEMİRYOLU İŞBİRLİĞİ

Pakistan-Türkiye Demiryolu İşbirliği

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali ZARDARİ, Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL'ün resmi davetlisi olarak 12-15 Nisan 2011 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette iki ülke arasındaki demiryolu işbirliği de görüşüldü.

 

Pakistan heyetinde yer alan Pakistan İslam Cumhuriyeti Demiryolu Bakanı Ghulam Ahmad BILOUR ve Pakistan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Bakan Yardımcısı Shahid Hussain RAJA ile TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman KARAMAN da Cumhurbaşkanları arasında gerçekleştirilen görüşmelere katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL tarafından görevlendirilen TEPAV Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU'nun Ekonomi Müşaviri Prof.Dr. Güven SAK tarafından hazırlanan, iki ülke arasında işletilmekte olan İslamabad-Tahran-İstanbul konteyner treninin  hâlihazırdaki durumu ve aktif hale getirilmesi ile ilgili her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarına Rıfat HİSARCIKLIOĞLU tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN ile Pakistan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Bakan Yardımcısı Shahid Hussain RAJA ertesi gün çalışma yemeğinde bir araya geldi.

 

Görüşmeler sırasında, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, ülkemizdeki demiryolu projeleri ve yatırımları ile ilgili olarak RAJA'ya bilgi verirken, ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilere katkı sağlayacak olan ve dost ve kardeş ülke Pakistan'da meydana gelen sel felaketinde yardım amaçlı olarak çok iyi görevler üstlenmiş ve “İyilik Treni” olarak da adlandırılan İslamabad-Tahran-İstanbul konteyner trenine işlerlik kazandırılması ve daha da aktif hale getirilmesi hususuna TCDD tarafından büyük önem verildiğini, iki ülke Cumhurbaşkanları arasında yapılan görüşmeler ve bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda da  önemli tarife indirimlerine gidildiğini ifade etti.

 

Pakistan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı RAJA ise iki ülke arasında işletilen İslamabad-Tahran-İstanbul konteyner treninin iki ülke arasındaki ilişkilere önemli katkı sağlayacağını, bu nedenle bu trene büyük önem verdiklerini, Türkiye'den Pakistan'a yapılan demiryolu taşımacılığında kullanılacak ülkelerindeki eksik bağlantıların giderilmesi amacıyla oluşturulacak projeler için, Pakistan'ın İslam Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Kalkınma Bankasından demiryolu yatırımlarını finanse edeceğini ve demiryolu hatlarının inşaatında çalışan Türk Firmalarını da bu projelere davet ettiklerini belirti.