EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
PERAKENDE TRENİ'NİN İLK DURAĞI ESKİŞEHİR OLDU

 PERAKENDE TRENİ'NİN İLK DURAĞI ESKİŞEHİR OLDU

 

TCDD- özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilen ve İstanbul'dan Çarşamba akşamı yola çıkan 13 vagonluk Perakende Treni'nin ilk durağı Eskişehir oldu. 7-30 Eylül tarihleri arasında 7 ili dolaşacak olan tren, Eskişehir'de ilgiyle karşılandı.  Eskişehir Garı'nda, sektöründe lider firmaları tüketiciyle buluşturacak Perakende Treni'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vali Kadir Koçdemir, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, diğer protokol üyeleriyle birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konser veren Demiryolu Korusu ile demiryolculardan oluşan folklor ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.

 

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ulaşım, iletişim, demir ve havayolu alanlarında son 9 yıldır yapılanların, 80 yılda yapılan çalışmaların 2-3 üç katı olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin bu alandaki özlemlerini, beklentilerini daha fazla geciktirmek yok' dedik ve yola koyulduk'' dedi.

 

BAKAN YILDIRIM: 2023 HEDEFLERİNİ ŞİMDİDEN YAKALADIK.

 

Yüksek Hızlı Tren'i (YHT) Eskişehir'e getirdiklerini anımsatan Yıldırım, YHT'nin Ankara, Eskişehir ve Konya'dan sonra İstanbul ile buluşacağını ifade etti. ''Ülkemiz, yıllar içinde adım adım doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar yeni yüksek hızlı demiryolları hatlarıyla, normal demiryolları hatlarıyla, demir ağlarla örülmüş olacak.” diyen Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2023 yılı hedeflerimiz belli. 2023'e kadar 10 bin kilometreye ulaşacağız yüksek hızlı hatlarda. Normal hatların mevcuduna 4 bin kilometre daha ilave edeceğiz. Böylece 10 bin kilometre YHT olmak üzere toplam 26 bin kilometre demiryolu ağını ülkemize kazandırmış olacağız. Demiryolları, sürekli değişerek, kendisini yenileyerek, yenilikçi çalışmalara önderlik ediyor. Ama bir yandan da demiryolu kültürünü 1,5 asırlık birikimini de ısrarla başlatmanın gayreti içindeyiz. Bu etkinliğin teması da yenilikçilik olarak belirlenmiş. Demiryollarımızın yeni yüzü, yatırımları ve anlayışıyla örtüşen bir tema. Aynı zamanda ilk defa düzenlenen bir organizasyon.''

       

Bakan Yıldırım, Eskişehir'in geçen 9 yıl içinde kamu yatırımlarından en fazla yararlanan illerin başında geldiğini belirterek, sadece Ulaştırma Bakanlığı olarak Eskişehir'e demiryolu, karayolu ve havacılıkla ilgili konularda yaptıkları yatırımların tutarının eski parayla 2,5 katrilyon lira olduğunu vurguladı.

       

 ''Türkiye'yi iletişimde Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasına sokmayı planlıyoruz'' diyen Yıldırım, şunları söyledi: ''Bunun gayreti içindeyiz. Bugün Türkiye iletişimi ve ulaşımı ile 2023'e hazırdır. Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomi gücü olacaksa bunu ulaşım altyapısıyla, iletişim altyapısıyla demiryollarıyla, karayollarıyla, denizyollarıyla ve hava taşımacılığındaki atılımıyla gerçekleştirecektir. Buna Türkiye büyük oranda hazır hale gelmiştir. Son 9 yıldır bu alanda yapılan çalışmalar son 80 yılda yapılan çalışmaların iki, üç katıdır. 'Türkiye'nin bu alandaki özlemlerini, beklentilerini daha fazla geciktirmek yok' dedik ve yola koyulduk. Sayın Başbakan'ımızın direktifleri ile bu hizmetleri sadece Eskişehir'e değil Türkiye'nin her tarafına kazandırdık.''

        

2003 yılında herkesin demiryollarından umudu kestiğini anımsatan Bakan Yıldırım, ''(Ne olacak bu demiryollarının hali) deniliyordu. Ama bugün artık demiryolları tekrar milletimizin göz bebeği olmaya yakın bir kuruluş haline geldi. Yapınca oluyor, yaptık oldu. Hayaldi gerçek oldu. İşte demiryolu, işte Yüksek Hızlı Tren... Bu ülkenin 33 yıllık serüveni. Türkiye'de 13 hükümet, 20 Bakan gelmiş geçmiş. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattında değişen hiçbir şey olmamış. Geldik o işe de başladık. Çok şükür 2013'ün sonunda vatandaş Ankara'dan binecek, Eskişehir'de çiğböreğini yiyecek, İstanbul'da öğlen yemeğini yiyecek. Çağdaşlık bu, gelişmişlik bu. Lafla olmuyor, yapacaksınız olacak. Allah'a şükür milletimiz destekliyor, yaptıklarımızı görüyor, yapılanların karşılığını da fazlasıyla veriyor. Bizim yapacağımız iş verilen sorumluluğun gereğini yerine getirmektir.'' şeklinde konuştu.

        

Bakan Yıldırım, yapılan yatırımların ardından Eskişehir'deki trafik ışıklarının ortadan kalktığını, daha iyi trafik akışının sağlandığını anlatarak, şöyle devam etti: ''Modern demiryolu gar istasyon binası yapılıyor. TÜLOMSAŞ Amerika ile işbirliği yapıyor. Lojistik merkezi yapılıyor, hızlı tren çalışıyor. Havaalanına yeni bir pist daha yapıyoruz.''

        

TREN, YENİDEN SOSYAL HAYATIN SEMBOLLERİNDEN OLACAK

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise perakende treni projesi ile demiryolarının yeniden sosyal alanlarda hizmet vermeye başladığının altını çizerek, "Üretici ve tüketiciyi biraraya getiren firmalarımızın ürünlerini sergilediği sefere koymanın heyecanını yaşıyoruz. Çünkü bu, bir geleneğin devamı anlamına geliyor. Demiryollarında son 9 yılda yapılan atılımların önemli yansımalarından biri oluyor. Daha önemlisi, trenin yeniden sosyal ve ekonomik hayatın sembollerinden biri olması anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Geliştirdikleri teknolojik hizmetlerin tanıtımını tüketicilere anlattıklarını belirten Migros Ticaret Genel Müdürü Özgür Tort da, alışverişlerdeki mobil hizmetin büyük kolaylıklar getirdiğini söyledi. Trene gidecekleri 6-7 şehirde tüketicilerle buluşacaklarını hatırlatan Tort, trenin tanıtım için müthiş bir ortam olduğunun altını çizdi. “Demiryollarımız  büyük bir atılım içine girdi.” diyen Tort, Perakende Treni ile vatandaşlara trendeki nostaljik ortamı tekrar hatırlatmak istediklerini kaydetti. Migros Ticaret Genel Müdürü Tort, “Tren birçok kavramlarla özdeşleşiyor. Tren, bir lokomotif çekiyor götürüyor. Kimi götürüyor? Vagonları götürüyor. Ama aynı zamanda teknolojiyi, yeniliği götürüyor. Biz de teknolojimizi, yeniliklerimizi trenle halka götürüyoruz" diye konuştu.

 

Bakan Yıldırım ve beraberindeki Vali Kadir Koçdemir, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Perakende Treni'nin açılışını yaptı, burada incelemelerde bulundu. Bir alışveriş firmasının vagonunda mobil alışveriş yapan Bakan Yıldırım, alışveriş sırasında kendisine verilen kuponu sanal mağazada kullandı. Yıldırım, bir görevlinin verdiği açılış kurdelesine,  günün anlam ve önemine ilişkin cümleler yazarak imzaladı.