EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
PERSONEL SORUNLARINA YENİ YAKLAŞIM

Kuruluşumuzun son yıllarda göstermiş olduğu yüksek performansın, gerek uluslararası ve gerekse Türk  kamuoyu tarafından dikkatle takip edildiğini ve takdirle karşılandığını hep birlikte gururla izlemekteyiz.

50 yıllık bir aradan sonra, 7 yıl gibi kısa bir sürede Kuruluşumuzun ilk yıllarındaki prestijli günlerini yakalama hedefimiz, her kademedeki demiryolcu arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla devam ediyor.

Bugünlere gelebilmek için hepimiz zorlu bir dönemden geçtik, mesleki sorunlarımızı erteledik, zaman zaman özel hayatımızdan ödünler verdik,  belki ailemizi, dostlarımızı bile ihmal etmek zorunda kaldık.

Ancak şimdi nefes alma zamanıdır. Yarınlarda bizi daha büyük hedefler bekliyor. Çünkü demiryollarında daha yapacak çok işimiz var.   Bu nedenle, şimdi birikmiş sorunlarımızı konuşmak, kendimizle ve ailelerimizle daha fazla ilgilenmek zorundayız.

Bu çerçevede, kurum içi diyalogu daha da geliştirmek, sorunlarımızı karşılıklı olarak konuşmak için özel kurullar oluşturduk.

Diğer yandan, başta üniversitelerimiz olmak üzere, Kuruluşumuzda faaliyet gösteren dernekler, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile görüşmelerimiz sürdürülmektedir.

Bu girişimlerimizin sonucu olarak, ilk etapta aşağıdaki projeleri uygulamaya geçirmiş bulunmaktayız.

1-YEMEK VE SU İHTİYACI
Tren üstü personelimizin en büyük sorunlarından bir olan, yemek ve su ihtiyaçlarının temini yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Nihai çözüm olarak, konuyla ilgili özel kanun çıkarma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Bu önemli sorunun çözümü amacıyla 399 sayılı KHK` de değişiklik yapılması için çalışmalarımız tamamladık ve Bakanlığımıza teklifte bulunduk. Sonuç almayı umuyor ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

2-EVE DÖNÜŞ PROJESİ
 Bildiğiniz gibi, tren üstü personelimizin diğer önemli sorunlarından biri olan, ailesiyle birlikte daha fazla zaman geçirmelerine yönelik olarak, adına kısaca "Eve Dönüş Projesi' dediğimiz bir çalışmayı çok önceden başlatmış, ancak istediğimiz sonuca ulaşamamıştık.  Şimdi ise, pilot bölge olarak belirlediğimiz 2. Bölge Müdürlüğü'nde yapılan uygulamalardan olumlu sonuçlar aldık. Aynı uygulamayı yakında diğer bölgelere  de yayacağız.
Bu proje ile, personelimizin çalışma saatlerinin yeniden gözden geçirilerek, mesai ile özel hayatı arasında denge kurulması hedeflenmiştir.

 3- GARLARDA ÖZEL ODALAR
Faal personelimizin, çalışma saatleri dışında işyerlerinde kullandığı mekanlar gözden geçirilmiş, büyük garlarda kendilerine özel oda tahsis edilmesi için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz.

4-YATAKHANELERDE İYİLEŞTİRME
Çok önceden başlatmış olduğumuz, yatakhane ve misafirhanelerdeki iyileştirme  çalışmalarına da bir yandan devam edilmektedir.
Fiziki şartları uygun olan bu tür mekanlarda, personelimizden sportif çalışma  yapmaları için talep geldiği takdirde, özel spor odaları oluşturmaya çalışılacaktır.

5- KÜLTÜREL VE SOSYAL FAALİYETLER
Faal personelimizin kişisel ve mesleki gelişimin sağlanması, motivasyonunun artırılmasına yönelik olarak her türlü eğitim ve sosyal faaliyetler daha da hızlandırılarak  çalışmalara devam edilecektir.

6- BAKANLIĞIMIZ EN BÜYÜK TAHSİSİ BİZE YAPTI
Bu yıl, Bakanlığımız bünyesinde en büyük ödenek Kuruluşumuza tahsis edilmiştir. Gar ve istasyonların iyileştirilmesi, yolların, çeken ve çekilen araçların yenilenmesi ve sizlerin daha iyi şartlarda çalışmasını sağlamak amacıyla değerlendirilecektir.

Bilgi ve çalışmalara verdiğiniz destek için teşekkür eder, başarılar dilerim.

 

Süleyman KARAMAN
Genel Müdür