EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Prof. Dr. Sayek, İlk ' Meme Kanseri' Konferansı'nı Demiryolculara Verdi.

Meme kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Füsun SAYEK anısına düzenlenen kültür ekinlikleri kapsamında, halkın tren ve garlarda “ Meme Kanseri “ konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda; Prof. Dr. İskender SAYEK ilk  “Meme Kanseri” konferansını 9 Temmuz 2009 Perşembe günü   demiryolculara verdi. Sayek, TCDD Genel Müdürlüğü  Konferans salonunda, çoğunluğu kadınlardan oluşan dinleyicilerini “Meme Kanseri” konusunda hayati bilgilerle  aydınlattı.  

Sayek; hastalıklardan korunmanın tedavi kadar büyük önem taşıdığını,  meme sağlığı, meme kanserinde risk faktörleri, kendi kendine muayene, erken  tanı yöntemleri ve erken tanının öneminin altını çizdiği konuşmasında,  “ Meme kanseri, Dünya ortalamasında 8-9 kadında gelişirken, Türkiye'de 12 kadında bir görülmektedir. Erken teşhiste tedavi şansı % 95 ‘lere  varmaktadır. Erken görülen adet ve geç girilen menapoz  meme  kanserinin oluşmasını tetiklemektedir. İlk çocuğun 30 yaş öncesi doğrulması, en az altı ay, en fazla 2 yaşına kadar  emzirilmesi kadın sağlığı için büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Beslenmenin önemini de vurgulayan Sayek; hayvansal yağlardan, kızartmalardan, “fast food” olarak nitelenen yiyeceklerden, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini, meme kanseri konusunda aile riski yoksa, her kadının 20-40 yaşında 3 yılda bir, 40'lı  yaşlarında her yıl, 50'li yaşlarında 2 yılda bir olmak üzere mutlaka hekim kontrolü yaptırması gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan, aynı etkinlikler kapsamında ilerleyen tarihlerde belirlenen gar ve trenlerde

“ Meme Kanseri” konusunda konferanslar verilecek.