EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
RAİLVET PROJESİ FİNAL TOPLANTISI

-  AVRUPA BİRLİĞİ DESTEĞİNDEKİ “ RAILVET PROJESİ”NİN FİNAL TOPLANTISI VE SEMİNERİ TCDD'NİN EV SAHİPLİĞİNDE  YAPILIYOR…

 

 

Avrupa Birliği desteğiyle, Milli Eğitim Bakanlığı, TCDD, Hak-İş Konfederasyonu  ile Uluslar arası Demiryolu Birliği ve İtalya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti'nde  raylı sistem teknolojileri alanında eğitim veren üniversite, sivil toplum örgütleri işbirliğinde yürütülen “Railvet Projesi”nin seminer ve final toplantısı  5 Aralık 2012 Çarşamba günü  TCDD konferans salonunda  saat: 10.00'da başlayacak.

 

İlk defa Avrupa demiryolu  trafiği mesleklerine yönelik çerçeve eğitim programlarının revize edilerek ortaya konulmasını sağlayan Railvet Projesi, ülkeler arasında sürdürülebilir işletim için önemli bir adım olarak görülüyor. Uluslarrası Demiryolu Birliği tarafından  proje çıktılarının tüm üye ülkelere tavsiye edilecek olması ise önemini daha da artırıyor.  

 

AB' den toplam 462 bin Avro hibe desteği ile gerçekleştirilen Railvet Projesi kapsamında;  raylı sistemler alanı  işletme ve trafik dalı öğretim programları Avrupa Mesleki ve Teknik Eğitim Kredili Sistemine uyarlanacak.  

 

Raylı sistemler alanında iş gücünün niteliğini yükseltecek olan proje ile AB ve UIC üyesi ülkelerdeki raylı sistemler eğitiminin standart hale getirilerek uyumlaştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

 

Böylece, raylı sistemler alanında eğitim görenler sadece kendi ülkelerinde değil, standardın ve uyumun sağlandığı tüm ülkelerde görev yapma yeterliliğine ve belgesine sahip olacak.