EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
RAME 12. TOPLANTISI ÜRDÜN'DE YAPILDI

UIC ORTA DOĞU BÖLGESEL KURULU (RAME) 12. TOPLANTISI ÜRDÜN'DE YAPILDI

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN'ın 2007 yılından beri başkanlığını yaptığı Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Ortadoğu Bölgesel Kurulu'nun (RAME) 12. Asistanlar Grubu (10 Kasım) ve Genel Müdürler (11 Kasım) toplantıları ile RAME Altyapı Çalışma Grubu 1. Toplantısı (12 Kasım) Ürdün Ulaştırma Bakanı Dr. Lina Shabib'in himayelerinde 10-12 Kasım 2013 tarihleri arasında Ürdün, Lut Gölü'nde düzenlendi.

Toplantılar öncesinde TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, üç ay önce göreve başlayan yeni Ürdün Ulaştırma Bakanı Dr. SHABIB ile, Türkiye'nin Ürdün Büyükelçisi ve Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Genel Müdürü, Akabe Demiryolu Genel Müdürü, Ürdün Hicaz Demiryolları Genel Müdürü ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman'ın katılımıyla, bir görüşme gerçekleştirdi. Ürdün Ulaştırma Bakanı'nın talebi doğrultusunda gerçekleştirilen görüşmede; tarihi Hicaz Demiryolunun canlandırılması ve Amman istasyonunda bulunan müzenin restorasyonu konuları ile Ürdün Demiryolu Ulusal Planına TCDD'nin nasıl katkı verebileceği görüşüldü.  

Bu kapsamda TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, ayrıca çok yakında ilk yüksek hızlı demiryolu hattını hizmete koyacak olan Suudi Arabistan Demiryollarının Başkanı Mohammed Khalid Al-Suwaiket ile de ikili bir görüşme yaptı. 12. RAME Genel Müdürler toplantısında oybirliğiyle Üçüncü RAME Başkan Yardımcısı olarak seçilen Mohammed Khalid Al-Suwaiket, Suudi Arabistan'da son dönemde yüksek hızlı demiryolu taşımacılığında yaşanan son gelişmeler ile devam eden demiryolu yapım projeleri hakkında bilgi verdi. Toplantıda ayrıca Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye bağlanması için Ürdün ve Suriye'nin demiryolu projelerine nasıl destek verebileceği konusunda fikir teatisinde bulunuldu. İlk aşamada Türkiye'nin Suriye sınırına kadar kurmakta olduğu modern demiryolu sistemini tamamlaması ve Suudi Arabistan'ın ise Ürdün ile bağlantısını tamamlayacak eksik bağlantılarını gidermesine karar verildi.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN başkanlığında yapılan Asistanlar Grubu toplantısında Genel Müdürlerin nihai onayına sunulmak üzere Genel Müdürler Grubunun gündeminde yer alan konular müzakere edildi

Ürdün Akabe Demiryolları ve Ürdün Hicaz Demiryolları ev sahipliğinde TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman başkanlığında düzenlenen RAME Genel Müdürler Grubu toplantısı Ürdün Ulaştırma Bakanı'nın açılış konuşmasıyla başladı.  Bütün İdareler kendi projelerini ve yatırımları ile planlamalarını anlatan birer sunum yaptı. Böylece bölgede devam eden bütün çalışmalar konusunda bilgi edinildi.

Toplantıya TCDD'nin yanı sıra UIC Genel Müdürü, UIC Orta Doğu Koordinatörü, Suudi Arabistan Demiryolları Başkanı, Ürdün Akabe Demiryolları Genel Müdürü, Ürdün Hicaz Demiryolları Genel Müdürü, Irak Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı, Afganistan Ulaştırma Otoritesinin temsilcisi, İran'da yerleşik UIC Ofisinin Müdürü, RAI yetkilileri ve söz konusu Demiryolu İdarelerinin uzmanları katıldı.

Toplantıda 2013 yılında RAME faaliyetleri kapsamında Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi'nde (MERTCe) 5-8 Kasım 2013 tarihleri arasında 11 ülkeden 20'si yabancı olmak üzere toplam 135 kişinin katılımıyla Eskişehir'de gerçekleştirilen Emniyet Yönetimi Eğitimi hakkında bilgi verilirken, RAME 2013-2014 Stratejik Eylem Planı çerçevesinde 1. Uluslararası Demiryolları-Liman & Petrol-Demiryolları Semineri'nin 2014 yılı sonunda veya 2015 yılı başında İran'da, 1. Demiryolları Karşılıklı İşletilebilirlik Semineri'nin yine 2014 yılında Katar'da yapılmasına karar verildi. Ayrıca Suudi Arabistan'da yüksek hız alanında yaşanan gelişmeler dikkate alınarak RAME Yüksek Hız Seminerinin ikincisinin Suudi Arabistan'da düzenlenmesine karar verildi.

Toplantı sonucunda alınan bir diğer karar, 1. Demiryolları Yatırım ve Finansman Forumu'nun 2014 yılı Eylül ayında Türkiye'de yapılması oldu. Bilindiği gibi RAME 2013-2014 Stratejik Eylem Planı çerçevesinde UIC ile işbirliği içerisinde 1-3 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da 11. ERTMS Dünya Konferansı düzenlenecek.

Toplantı, bir sonraki RAME toplantısının TCDD'nin ev sahipliğinde Türkiye'de yapılmasına karar verilerek son buldu.

Geçtiğimiz yıl İsfahan'da düzenlenen 11. RAME Toplantısında kurulmasına karar verilen RAME Altyapı Çalışma Grubu ilk toplantısı, 12 Kasım 2013 tarihinde Ürdün'de gerçekleştirildi.

Ürdün Akabe ve Ürdün Hicaz Demiryollarından geniş katılımın sağlandığı RAME Altyapı Grubu 1. Toplantısında TCDD Dış İlişkiler Dairesi Başkanı İbrahim Halil Çevik Yüksek Hızlı Hatların ve Trenlerin bakımı konusunda bir sunum yaptı.  Tam gün devam eden toplantıda UIC Demiryolu Sistem Forumu Departmanından Altyapı Baş Danışmanı Laurent Schmitt ile UIC Baş Teknik Danışmanı Teodor Gradinariu,  INNOTRACK Projesi, UIC tarafından gerçekleştirilen Bakım ve yenilemeye ilişkin altyapı maliyet karşılaştırması ile Bölgesel hatlar ve düğümler hakkında karşılaştırma çalışmaları, Capacity4Rail Projesi, Varlık Yönetimi, Yol ve Yapı hakkındaki UIC Fişleri, SATLOC projesi ve Balast Altı Pedlerine ilişkin UIC Projesi gibi altyapı ve yol bakımı konularında katılımcılara bilgi verdi ve görüş alışverişinde bulundu.