EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ'NE YENİ BÖLÜM AÇILDI

MEKATRONİK DALI EĞİTİM-ÖĞRETİMİ BAŞLIYOR

Sakarya Fatih Anadolu Meslek Lisesi'nde Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü'ne "Mekatronik" adı altında yeni bir branş açıldı.

2008 - 2009 öğretim yılında eğitime başlanacak olan Mekatronik branşı ile ülkemizin ileri teknoloji ürünü hızlı trenleri, metro araçları ile her türlü elektrikli tren dizilerinin ülkemizde üretilmesini sağlamak, üretim için gerekli teknolojileri ülkemizde uygulayabilmek ve Sakarya'da kurulacak olan fabrikanın kurulması ile ortaya çıkacak nitelikli ara insan gücü ihtiyacını karşılamak amaçlanıyor.

Bu alanda mezun olacak öğrencilerin Adapazarı'nda kurulacak hızlı tren fabrikasında, Kuruluşumuz ve belediyelerin raylı sistemlerinde kullanılacak olan araçların bakım-onarım ünitelerinde istihdam edilmesi planlanıyor.

Bu dalla ilgili eğitim çerçeve program çalışması 7-11 Nisan 2008 tarihlerinde Sakarya Fatih Anadolu Meslek Lisesi'nde yapıldı. Bu çalışmaya Kuruluşumuz Şube Müdürü Recep ÜNLÜER' in koordinatörlüğünde Milli Eğitim Bakanlığı ile TUVASAŞ'dan uzmanlar katıldı.

Bilindiği üzere, Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokole istinaden açılan Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümleri çatısı altında 4 bölüm bulunuyor.