EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
RAYLI SİSTEMLERDE "VERİMLİLİK" TARTIŞILDI.

RAYLI SİSTEMLERDE "VERİMLİLİK" TARTIŞILDI.

-Ortak Çağrı: "Ulaşımda raylı sisteme geçilmelidir. "

Milli Prodüktivite Merkezi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası işbirliğinde düzenlenen "Ulaştırmada Verimlilik: Kent Ulaşımında Raylı Sistemler" Paneli 6 Kasım 2008 tarihinde Sakarya 'da gerçekleştirildi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kaya'nın da katıldığı panel de Kuruluşumuzu TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman temsil etti.

MPM Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Ünal , ayakta kalabilmek ve bir adım önde olabilmek için bu iki kavrama dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Sakarya'nın Türk sanayisinde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Ünal , "Bu ilimizin raylı sistemlere daha fazla yer vermesi gerekiyor" dedi.

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk , kent yaşamında en önemli sorunun ulaşım ve trafik olduğunu ve bu problemlerinin çözümlenmesinde de temel amacın insanların refahı olduğunu söyledi. Öztürk , raylı sistemlerin hava ve çevre kirliliğinin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi açısından son derece faydalı bir ulaşım yolu olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

MPM Yönetim Kurulu Başkanı, DEMİRYOL-İŞ Genel Başkanı ve TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay , bir ülkenin gelişmişliğinde ulaşımda kullanılan sistemlerin de belirleyici olduğunu belirterek, "Bir ülkenin lastik tekerlekli aracı ne kadar çoksa ülke o kadar az gelişmiş, raylı taşımacılık ne kadar yüksekse de o kadar gelişmiştir" dedi.

  

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Güven ise, ulaştırmada dikkat edilmesi gereken konuların başında enerjinin geldiğini ve bu sebeple de ulaştırmada yatırımlar yapılırken enerji tüketiminin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran , raylı sistemlerin çevre ve toplu yaşam adına olması gerektiğini söyledi. Raylı sistemlerin ucuz ulaşım ve zaman tasarrufu açısından da dikkate alınmasının altını çizen Duran , ""Sakarya ilimizde 17,5 km .'lik hatta hafif raylı sistemi kuracak altyapımız hazır" dedi.

 

Panele, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman , Ulaştırma Bakanlığı Danışmanı, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaşahin , İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız , İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev , Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Güler ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Arif Emecan panele konuşmacı olarak katıldılar.

Konuşmalarda, demiryolu ulaşımının karayoluna nazaran daha güvenli, daha ucuz , daha az enerji tüketimi gerektirdiği ve çevreye daha az zarar verildiği vurgulanarak, raylı sistemin sadece kentler arasında değil, kentiçi toplu taşımacılıkta da geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.