EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Raylı Sistemler ve Teknolojileri Eğitim Programı Geliştirme Projesi başladı

Fransa, İspanya ve Slovakya ile ortak yürütülecek "Raylı Sistemler ve Teknolojileri Eğitim Programı Geliştirme Projesi" başladı. Projenin başlaması dolayısıyla düzenlenen toplantıya, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, Milli Eğitim Bakanı Doç.Dr. Hüseyin ÇELİK , İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Luis Felipe Fernandez, Fransa Büyükelçiliği İşbirliği Ateşesi Partice Marechel ile projede görev alan uzmanlar katıldı.

Leonardo da Vinci Programı 2005-2006 Proje Teklif Çağrısı döneminde AB Komisyonu'nca desteklenmeye değer bulunan projelerden biri olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "B Tipi Raylı Sistemler ve Teknolojileri için Eğitim Programları Geliştirme Projesi" 2005-2007 yıllarını kapsıyor.

4 yıllık Anadolu Meslek Liseleri'ne yönelik olarak yaklaşık 1900 saatlik bir eğitim programını kapsayan proje 481.574 Euro'ya malolacak ve bunun 341.549 Euro'su AB tarafından karşılanacak.

Sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek özellikte ve Avrupa Birliği ülkeleri ile uyumlu şeffaf bir niteliğe sahip olan bu eğitim programı, öncelikle Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Slovakça dillerine tercüme edilecek ve dünya genelinde 162 üyeye sahip Fransız ortak UIC kanalıyla diğer Avrupa ülkelerine yaygınlaştırılacak.

Bu eğitim programı ile raylı sistemler teknolojileri alanında verilecek sertifikalara Avrupa seviyesinde şeffaflık ve geçerlilik kazandırılması amaçlanıyor.

17 Ocak 2006'da proje ortaklarının teknik uzmanları tarafından yapılan sunumlardan birini Kuruluşumuz personeli gerçekleştirdi. Bu sunumda, Kuruluşumuzun genel tanıtımı ile mevcut personel eğitim programları hakkında bilgi verildi.

Ülkemizde yapılan teknik toplantının ikincisi Fransa'da yapılacak.

"Raylı Sistemler ve Teknolojileri Eğitim Programı Geliştirme Projesi" ortakları:

ETOGM (Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü)
(TÜRKİYE) PROJE SAHİBİ PROMOTER

UIC (International Uniou of Railways)
(FRANSA) ORTAK-PARTNER

FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya)
(İSPANYA) ORTAK-PARTNER

SIOV (The State Institute of Vocational Education and Training)
(SLOVAKYA) ORTAK-PARTNER

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları)
(TÜRKİYE) SESSİZ ORTAK-SILENT PARTNER