EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SİRKECİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Bugün bazı basın yayın organlarında;

 

İstanbul banliyölerinin yüzeysel metroya dönüştürülmesi ve 3 hatta çıkarılması çalışması (MARMARAY-CR3) kapsamında  Kazlıçeşme-Halkalı arasında 1 Mart 2013 tarihinden itibaren tren trafiğine ara verilmesi” bahane edilerek yapılan eylem ve protesto haberleri yer almıştır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1- Sirkeci Gar'ı kapatılmamış, aksine  Sirkeci-Yedikule arasında tren seferleri artırılmıştır.  Kazlıçeşme- Halkalı arasında  “CR3” çalışması kapsamında, çalışma süresince tren trafiğine ara verilmektedir. Zira hatta yapılan çalışma süresince  tren işletilmesi mümkün değildir.

 

2-SİRKECİ GAR kesinlikle kapatılmayacaktır. Yapılan eylem ve protestonun reel bir karşılığı olmadığı gibi mantıklı bir açıklaması da bulunmamaktadır.

 

3-Ne Sirkeci Gar'a ve gar alanına, ne de TCDD'nin başka bir garına eylem ve protestolarda iddia edildiği gibi vatandaşlarımızın “parayla” girmesi şimdi ve ileride söz konusu olmayacaktır.

 

4-Özetle, protesto eyleminde dile getirilen iddiaların hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. SİRKECİ GAR, gar olarak işlevine devam etmektedir.

 

5-Tren trafiğine ara verilen Kazlıçeşme-Halkalı arasında ulaşım çalışmalar tamamlanana kadar otobüsle sağlanacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.