EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SİVAS-DİVRİĞİ HATTINA ANADOLU SETLERİ HİZMETE VERİLİYOR

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA, 22 ŞUBAT 2014 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT: 14.30'DA SİVAS GAR'DA DÜZENLENEN TÖRENLE SİVAS-DİVRİĞİ HATTINA YERLİ ÜRETİM ANADOLU SETLERİ HİZMETE VERİLİYOR.

 

40 YILDIR BİTİRİLEMEYEN TECER-KANGAL VARYANTI İLE SİVAS-DİVRİĞİ YAKINLAŞTI…

 

TECER- KANGAL VARYANTI VE ANADOLU SETLERİYLE SİVAS-DİVRİĞİ ARASI 5 SAATTEN 2 SAAT 16 DAKİKAYA DÜŞÜYOR…

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla,  22 Şubat 2014 Cumartesi günü saat: 14.30'da Sivas Gar'da düzenlenen törenle, Tecer-Kangal varyantının bitirilmesiyle kısalan Sivas-Divriği hattına yerli üretim Anadolu setleri hizmete veriliyor.

 

50 km'lik Tecer-Kangal varyantının bitirilmesiyle yakınlaşan Sivas-Divriği arasında sefere konulan Anadolu setleriyle seyahat süresi  5 saatten 2 saat 16 dakikaya inecek.

 

Her türlü konfora sahip olan ve TCDD'nin bağlı ortaklığı TÜVASAŞ'ta üretilen Anadolu Setleri; Sivas'tan 08.45, 17.50, Divriği'den 06.00 ve 14.45'de hareket edecek.

 

Bilindiği üzere; Tecer-Kangal Varyantı azami yol eğimini ‰ 14'e düşürürken minimum kurp yarıçapını 1000 m'ye çıkarmakta, lokomotif çekerini % 40 artırıp seyir süresini 75'ten 30 dakikaya düşürerek zaman ve yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Varyantta konvansiyonel hatlardaki en uzun tünel olan 5.5 km'lik Deliktaş Tüneli de bulunmaktadır.

 

Yerli üretim Anadolu setleri ise; daha konforlu ve daha hızlı bir hizmet sunmakta, kısa ve orta mesafeli taşımacılıkta işletme maliyetini düşürmekte, demiryolunun yolcu taşımadaki payını artırmaktadır.