EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SÜLEYMAN KARAMAN MARMARAY'DA TRT'NİN SORULARINI CEVAPLANDIRDI

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Marmaray'da TRT Haber Televizyonu'nun sorularını cevaplandırdı.

Marmaray'ın Asya ile Avrupa kıtalarını bağlayan 153 yıllık bir rüya olduğunu vurgulayan Karaman, Marmaray'ın tamamlanmadan işletmeye açıldığına dair soruları yanıtladı. Karaman, “Marmaray tamamlandı. İnşaatı yapan müteahhit firma bize buranın tamamlandığını bildiren bir rapor verdi. Müşavir firma da buranın tamamlandığına dair raporu onayladı. Sonra inşaatın kontrolörlüğünü yapan Bakanlığımızın Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü burası tamamlandı diye kabulünü yaptılar.  Biz de uluslararası sertifikasyon kuruluşu TÜV-SÜD'den banliyö sisteminin işletilebilirliğine, yani güvenle işletilebilir olduğuna dair bir belge aldık ve onun üzerine işletmeye başladık.” dedi.

Marmaray'da çökme iddialarına ilişkin ise böyle bir durumun asla olamayacağını, projenin inşaatına başlanmadan önce denizin altındaki toprağın iyileştirilmesi için çalışmalar yapıldığını, ardından da kazıklar çakılarak denizin altının iyileştirildiğini belirten Karaman, “Dolayısıyla böyle bir çökmenin olması da mümkün değil.” ifadesini kullandı.

Marmaray trenlerinin Üsküdar'da bulunan modern kumanda merkezinden yönetildiğine işaret eden Karaman, burada bulunan CBTC sisteminin trenleri makiniste gerek duymadan çalıştırabildiğini kaydetti. Karaman, “Kumanda merkezinden trenin nerede ve hangi hızda gittiği izleniyor. Bir sıkıntı yoksa sistem otomatik işliyor, varsa buradan hemen müdahale ediliyor.” dedi.

İlk gün yaşanan aksaklıklara da değinen Karaman, açılış töreni nedeniyle Üsküdar'a gelen on binlerce kişinin o gün aynı anda trene binmek için istasyonlara geldiğini ve yaşanan izdiham sonucunda bazı aksaklıklar yaşandığını söyledi. Karaman, “artık böyle bir sorun yok” dedi.

Vatandaşlar tarafından dile getirilen “4 dakika dediniz, niye 10 dakikada bir sefer yapıyorsunuz?” sorularına da açıklık getiren Genel Müdür Karaman söyle konuştu: 4 dakika, Asya ile Avrupa kıtalarına geçiş süresi… Yani Üsküdar ile Sirkeci arasındaki seyir süresi…10 dakika ise sefer arasındaki süre. 12 tren seti ile günlük 216 sefer yapıyoruz. İlerde yolculuk sayısına göre bu seferler artırılabilir.”

İlk günlerde yolcular tarafından kullanılan acil durum firen kolu ve kapı açma butonları hakkında da bilgi veren Karaman, trenlerde bulunan acil durum fren kollarının yolcuların acil durumda treni durdurabilmeleri için konulduğunu, kapı açma butonlarının da bu amaçla konulduğunu söyledi. Karaman, ilk günlerde bir hayli kullanılan bu butonların daha sonra hiç kullanılmadığının altını çizdi.

Tüp Geçitte alınan önlemlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Genel Müdür Karaman konuşmasını şöyle tamamladı: Marmaray, denizin dibine tüp şeklinde indirildi ve orada hazırlanan zeminin üzerine tüpleri indirildi ve birbirine bir klape ile bağlandı. Bu su geçirmez şekilde bir conta. Su geçirmesi mümkün değil. Buda yetmedi contanın iç tarafı betonla kapatıldı ve rijit hale getirildi. Böylece artık bu tüp boydan boya  1400 metrelik bir boru şekline dönüştürüldü. Onun için burada bir sızma mümkün değil. Bu çok teknolojik bir proje.

Asrın Projesi Marmaray ile artık dünyada anılmaya başladık. Hükümetimize, Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bu proje ile Türk demiryolları dünyada hatırı sayılır bir yere geldi ve bu da bizi çok mutlu ediyor.”