EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SABUNCUPINAR-KÜTAHYA HATTI YENİLENİYOR

Demiryollarının belirlenen hedeflerden birisini de mevcut sistemin yenilenmesi oluşturuyor. Çünkü, uzun yıllar yeterli ödenek verilmeyen TCDD, mevcut sistemini yenileyememiş, bu sorununu trenlerin hızlarını düşürmek suretiyle ötelemişti. 2003 yılından bu yana öncelikle sektör haline gelen TCDD, trenleri normal hızlarına getirmek, daha konforlu, güvenli bir işletmecilik sağlamak üzere yol yenileme çalışmalarına büyük önem veriyor.
Bu kapsamda, tüm bölge müdürlükleri belli bir program dahilinde yol yenileme çalışmaları yapıyor. Bunlardan birisi de Sabuncupınar-Kütahya istasyonları arasında gerçekleştiriliyor.
37 km'lik kesimde rayların ve beton traverslerin değiştirilmesi çalışmalarına 22 Nisan 2009 tarihinde başlandı.
Yol yenilemesinde UIC 60 tipi raylar ve B 70 tipi beton traversler kullanılacak. Yolun balastı takviye edilecek ve gerekli tamiratlar yapılmasından sonra çalışmalar tamamlanacak.

Yol yenileme çalışmaları tamamen TCDD'nin imkanları ile yapılıyor ve yaklaşık maliyeti 10.709.000.00 TL'dir. Çalışmaların tamamlanmasından sonra Sabuncupınar-Kütahya istasyonları arasında trenlerin hızı ve konforu artacak. Ayrıca, Alayunt-Kütahya arasındaki 10 km'lik kesimde II. Hattın yapımı da gerçekleştirilecek.