EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SAMSUN -KAVKAZ TREN FERİ HATTI HİZMETE AÇILDI

 

Rusya'dan Orta Asya ve Orta Doğu'ya kombine yük taşımacılığının ülkemiz üzerinden yapılmasını sağlayan Samsun - Kavkaz Tren Feri Hattı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım ve Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov tarafından 19 Şubat 2013 Salı günü Samsun Limanı Sanayi Rıhtımı'nda hizmete açıldı.
.

“TAŞIMACILIĞI ÇEŞİTLENDİREREK TİCARETİN ARTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye-Rusya Demiryolu ve Denizyolu Kombine Taşımacılık Projesi kapsamında hizmete giren Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı'nın açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, çalışmaları 2005 yılında başlayan ve 2010 yılında resmi sözleşmelerin imzalanmasıyla deneme seferlerine geçilen Proje ile Türkiye ve Rusya iki dost ülkeyi birbirine bağlayacak demiryolu, denizyolu kombine taşımacılığının yapılacağını belirtti.
.

Karadeniz'in, iki ülkenin sınırını oluşturduğunu ve tarih boyunca Rusya ile Türkiye arasında ticaretin gelişmesi için önemli görev yaptığını, bugün de bu görevini Rusya Türkiye ilişkilerinin gelişmesine paralel olarak aynı şekilde ifa ettiğini anlatan Yıldırım,  iki ülke arasında halen 33 milyar dolar civarında olan toplam ticaretin önümüzdeki birkaç yıl içersinde 2015 yılında 100 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini vurguladı. Bu hedefe ulaşmak için taşımacılığı çeşitlendirerek ticaretin artırılması gerektiğini belirten Yıldırım şöyle devam etti: “Bugün itibariyle Rusya'ya karayolu ve denizyolu kombine taşımacılığı ile seferler yapılmakta. Bugün resmen hizmete alacağımız bu hatla birlikte demiryolu denizyolu kombine taşımacılığını da böylece başlatmış oluyoruz. Rusya ile Türkiye'deki ray açıklıklarının ölçüleri birbirinden farklı. Bunun hiçbir zaman bir sorun olarak görmedik. Samsun Limanı'nda bir boji değiştirme istasyonunu bu projeyi hayata geçirmek için yapmaya karar verdik. Artık Rusya Federasyonundan Karadeniz'in kuzeyinden gelen vagonların bojileri kısa sürede değiştirilerek Türkiye Cumhuriyeti demiryolu ağına rahatlıkla adapte olabiliyor ve buradan çıkan vagonlar Anadolu'ya ülkenin güneyine, batısına ve doğusuna her tarafına gidebiliyor.”
.

Bu taşımacılığın sadece Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında bir taşımacılık olmadığının altını çizen Bakan Yıldırım,  “Aynı zamanda TRACECA hattı dediğimiz Balkanlardan tüm Anadolu topraklarını geçerek Orta Asya ve Uzak Doğuya giden ana ulaşım koridorlarını da kullanabilecek önemli bir hattır. Bunun yanı sıra Türkiye üzerinden Orta Doğu'ya, Rusya üzerinden ülkenin iç kısımlarına batısına ve doğusuna da mevcut demiryolu hattına entegre olabilecek şekilde geliştirilmiş, gelecek yıllarda taşımacılığımızı sorunsuz bir şekilde karşılayacak çok önemli bir projedir.” diye konuştu.
.

 

“PROJE, DOSTLUK İLİŞKİLERİMİZİN DE GELİŞTİĞİNİN BİR GÖSTERGESİ”

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov ise hattın, iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinin yanı sıra dostluk ilişkilerinin de geliştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
.

İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi hedefine değinen Bakan Sokolov, bunu yeni koridorlar, yeni hatlar açarak,  yük akışını sağlamak yöntemiyle yapabileceklerini, söz konusu projenin daha başarılı işlemesi için, hattın işletmesine yönelik bir kurul oluşturulduğunu kaydetti. Sokolov,  “Bu kurulun, hattın çalışması ve katılımcıların artırılmasıyla ilgili olarak çok ciddi çalışmalar yapacak diye düşünüyorum. Hem demiryollarında hem deniz ulaşımlarında konşimentoların daha da basitleştirilmesi ve belgelerin düzenlenmesinde kolaylıkların sağlanması yönünde çalışmalar yapılacak.'' dedi.
.

 

“KUZEY-GÜNEY ULAŞIM KORİDORU OLUŞTURMASI AÇISINDAN BİR İLK”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'da konuşmasında, Türkiye-Rusya Tren Feri Hattı,  kombine taşımacılık modeli açısından olduğu kadar, kuzey-güney ulaşım koridoru oluşturması açısından da bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu vurguladı.
.

Projenin çalışmalarına 2005 yılında başlandığını, Türkiye demiryolları ile Rusya demiryollarının hat açıklıklarının farklı olması nedeniyle doğrudan demiryolu taşıması yapılamamasının önündeki engellerin Samsun liman sahasında boji değişim tesisi kurularak kaldırıldığını ifade eden Karaman, 22 Aralık 2010 tarihinde başlayan Samsun - Kavkaz hattı tren feri deneme seferleri ile bugüne kadar karşılıklı 62 seferde 2.298 vagonla yaklaşık 63 bin ton yük taşındığını kaydetti.
.

 

Karaman; “Kavkaz limanından ferilere yüklenen vagonların bojileri, Samsun limanında değiştirilmek suretiyle,  yüklerin transit olarak  Akdeniz,  Avrupa, Asya ve Orta Doğu ülkelerine demiryolu üzerinden ulaşması sağlanmıştır. Yatırım maliyeti 10 milyon TL olan proje; Gürcistan'ın Poti ve Bulgaristan'ın Varna limanlarına yapılacak bağlantılarla TRACECA koridorunun geliştirilmesini de sağlayacaktır.” dedi.
.

 

Karaman, Türkiye ile Rusya arasında bir kombine taşımacılık sistemi oluşturarak, taşıma maliyetlerinin azaltılmasını ve taşıma sürelerinin kısaltılmasını sağlayacak olan tren feri hattında ilk aşamada hedefin yıllık 200 bin ton taşıma olduğunu ifade etti.