EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SELANİK'E ATATÜRK Ü ANMA VE BARIŞ TRENİ DÜZENLENDİ

ATA'MIZIN  ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SELANİK'E “ATATÜRK'Ü ANMA VE BARIŞ TRENİ” DÜZENLENDİ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak üzere Selanik'teki doğduğu evi ziyaret etmek, dönüşte de Batı Trakya (Gümülcine)'ya uğrayarak Türk azınlıklarıyla kucaklaşmak amacıyla Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve TCDD işbirliğinde 9-11 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul (İspartakule)-Selanik-İspartakule arasında özel tren seferi düzenlendi.

İstanbul Ispartakule İstasyonu'ndan kalkan özel trende Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, milletvekilleri, siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler olmak üzere toplam 150 kişi yer aldı. Hareket öncesinde Ispartakule Tren İstasyonu'nda uğurlama töreni düzenlendi. 

“ Önemli bir yolculuk”

Törende konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Böyle bir anlamlı yolcukta yer almaktan mutluluk duyuyorum. Katılan arkadaşlarımız ile birlikte tarihi geçmişten tarihi geleceğe güzel ufukları paylaşacağımız bir yolculuk yapmayı umuyorum. Önemli bir yolculuk yapıyoruz. Ülkemiz ve milletimizin emperyalist güçler tarafından kuşatıldığı bir dönemde kendisine ve milletine güvenen bir lider çıkıyor ve canı pahasına bir mücadele veriyor. Bu milli mücadelenin örneği gösteren bir liderdir. Bu lider Selanik'te doğdu. Bizde onu orada anmaya gidiyoruz.  Yunanistan ile Türkiye arasındaki dostluk iki ülke içinde önemlidir" dedi. 

TCDD Genel Müdür Vekili Veysi Kurt ise Demiryolcular için apayrı bir anlamı Atatürk'ün sadece bağımsızlık mücadelesi veren birisi değil, aynı zamanda Demiryollarına altın çağını yaşatan bir devlet adamı olduğuna vurgu yaptı. Kurt, “O,  1938 yılına kadar yüzde 80'i çetin coğrafi koşullara sahip Doğu Bölgelerimize olmak üzere yaklaşık 3 bin kilometre yeni demiryolu inşa ettirmiştir.” dedi.

Trenin seyir programı hakkında da bilgi veren Kurt,“Özel tren ülkemizde Muratlı, Çerkezköy, Pehlivanköy ve Uzunköprü istasyonlarına, Yunanistan'da ise Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Drama istasyonlarına uğrayarak 802 km yol katedecek.11 saatlik seyahatten sonra sabah 07.19'da Selanik'e varacak. Selanik'te Ata'mızın doğduğu ev ziyaret edildikten sonra dönüşte Batı Trakya'ya uğrayarak, Gümülcine Türkleri ile birlikte olunacak” diye konuştu.

Kadıoğlu'na plaket takdimi

Törende katkılardan dolayı Bakan Müezzinoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a Devlet Demir Yolları Genel Müdür Vekili Veysi Kurt ise Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'na plaket verdi.

Ses sanatçısı Mehtap Demir hareket öncesinde Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletisi büyük beğeni topladı. Yapılan törenin ardından Özel Tren, İspartakule İstasyonu'ndan uğurlanarak ertesi gün Selanik'e ulaştı.

Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evdeki törene Bakan Müezzinoğlu ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Türkiye'den gelen çok sayıda kişi katıldı. Vatandaşlar anma töreni sırasında gözyaşlarına hakim olamazken, restore edilen Atatürk Evi Müzesi'ndeki Atatürk balmumu heykeli büyük ilgi gördü.

“Bu topraklarda acı hatıralar bıraktık”

Atatürk'ün hayata gözlerini kapadığı 09.05'teki saygı duruşunun ardından konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu düşüncelerini şöyle ifade etti: "Atatürk'ün doğduğu ve çocukluğunu yaşadığı bu topraklar, bizim de doğduğumuz ve geride acı hatıralar bıraktığımız topraklardır. Sıla yolculuğumuzun her anında hatıralarımız tekrar tebessümü ve birçok karmaşık duyguyu bizlere yaşattı. Sılaya hasretimizi dindirmek için böyle bir yolculuğu yaşayacağımız çoğumuz hayal edemezdik.”

Yunan hükümet yetkililerinin gösterdikleri misafirperverliğe de değinen Müezzinoğlu, “Yunan hükümet yetkililerin de gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etmek istiyorum. İki komşu ülke olarak dünün acı hatıralarını, geleceğin barış ve huzur dünyası için yaşanmış tecrübeler saymalı ve komşuluk hukukumuzu geliştirecek adımlar atmalıyız. Venizelos'un ve Mustafa Kemal'in barış dolu geleceğine inançlarını ve tarihe geçen dostluklarını örnek almalıyız. Sevgili gençler, bugün Atatürk'ün doğduğu evde tüm dünyaya bu çağrıyı yapmayı daha anlamlı buluyorum." diye konuştu.