EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SESSİZ TANIK "MALIKÖY TREN İSTASYON MÜZESİ" AÇILDI

SESSİZ TANIK "MALIKÖY TREN İSTASYON MÜZESİ" AÇILDI

Malıköy Tren İstasyon Müzesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından 25 Haziran 2008'de hizmete açıldı.

Sakarya Meydan Savaşı'na tanıklık eden Malıköy İstasyonu, Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD tarafından müze haline getirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt: "Demiryolcular da Sakarya Meydan Muhaberesi'nin birer kahramanıdır."

 

Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt törende yaptığı konuşmada; Sakarya Meydan Muhaberesi'nin yeterince bilinmediğini, 'Çocuklarımız Sakarya Savaşı'nı nasıl iyi öğrenir, bilgi sahibi olur.' diye düşündüklerini, buranın tarihi önemi üzerine Ulaştırma Bakanlığı'ndan destek istediklerini ve burasının oluştuğunu vurgulayarak şunları söyledi; "Sakarya Savaşı'nın kazanılmasında Mehmetçiklerimizin, şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlıklarıni gözardı etmemiz mümkün değildir. Ama insani faktör dışında zaferin kazanılmasında Ankara-Polatlı arasındaki demiryolu hayati rol oynamıştır. Dolayısıyla, demiryolcular da o savaşın birer kahramanıdır. "

Genelkurmay Başkanımız ayrıca;"Atatürk, bu millete bağımsız bir ülke vaadetmişti. İşte bu bölge o fonksiyonu yerine getirmiştir. O yüzden burası çok önemlidir. Ankara-Malıköy-Duatepe Projesi ile Malıköy Müzesi'nin oluşturulduğunu, Duatepe'de de görsel olarak Sakarya Savaşı'nı anlatan modern bir müze yapılacağını dile getirdi. Ayrıca, Duatepe'de, yönü 'batıya dur' diyecek 40 m yüksekliğinde bir Mehmetçik heykelinin de yapımına devam edildiğini vurguladı.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt konuşmasını; "Hayalim, gençlerimizin Ankara'dan buharlı trene binip buralara gelmesi ve bilinçlenmeleridir. " sözleriyle tamamladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: " İstikbalde hedef, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş muasır devletler seviyesine çıkmaktır"

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da "Sakarya Zaferi, Atatürk'ün 'Ya istiklal, ya ölüm' şuuruyla kazanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin İstiklal mücadelesinden sonra istikbal mücadelesini de kararlılıkla, hep birlikte sürdürüyoruz. İstikbalde hedef, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş muasır devletler seviyesine çıkmaktır" diye konuştu.

Tarih bilincinin önemine vurgu yapan Yıldırım, "Geçmişini bilmeyen milletlerin, geleceğe yönelik planları hep başarısız olur" şeklinde konuştu. Kurtuluş Savaşı ve öncesinde yaşanan mücadelenin daha iyi anlatılması için, bu bölgeyi 'açık hava müzesi' haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Yıldırım; "Atatürk'ün "demiryolları refah ve umran tevlit eder" diyerek hızlandırdığı demiryolu çalışmalarını biliyoruz. Demiryolu 2003'ten sonra tekrar devlet politikası haline gelmiştir. Malıköy - Polatlı modern hızlı demiryolu hatlarının kesişme noktası olmuştur bu bakımdan bu müze önemli bir etkinliktir."


Genel Müdürümüz Süleyman Karaman;
Kara tren ve demiryolu Türk milletini istiklale götüren demir kanatları olmuştur.

 

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman; Malıköy'ün, Sakarya Meydan Savaşı gibi destansı mücadelede, milletin kaderini etkileyen stratejik bir istasyon olduğunu belirterek, " O dönemde askerlerimiz "ya istiklal, ya ölüm" inancı ile mücadele ederken, her türlü ihtiyacını karşılamak için vazgeçilmez bir ulaşım aracı vardı, o da kara trendi. Kara tren ve demiryolu o dönemde, Türk milletinin istiklale kavuşmasını sağlamakta önemli bir rol üstlenmiş, adeta onun demir kanatları olmuştur. Gücümüzü kırmak isteyen düşman, bu kanatları tahrip etmek için uğraşmış, biraz sonra bu müzede de göreceğiniz gibi analarımız, bacılarımız, kızlarımızın elleriyle onarılarak, cephedeki eşlerine, babalarına, kardeşlerine cephane, mühimmat ulaştırılmasını sağlamıştır."dedi.

Karaman, tarihimizin bu çetin mücadelesinin zaferle taçlanmasında hayati rol oynayan Ankara-Polatlı demiryolu hattı üzerindeki, Ankara Garı'ndaki Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk'ün konut ve komuta merkezi olarak kullandığı ve müze haline dönüştürülen "Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi', Malıköy İstasyonu Müzesi'nden sonra Duatepe'de o dönemi anlatan panaromik müzenin kurulacağını ifade etti.

Karaman, ayrıca bu bölgeye Ankara'dan nostalji tren gezileri düzenleyerek, gençlerin bilinçlendirilmesine katkı sağlamak istediklerini kaydetti.

Genelkurmay Denetleme ve ATASE Başkanı Korgeneral Ziya Güler; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın direktifleriyle Müze haline getirildi

Korgeneral Ziya Güler de; Malıköy'ün Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında dönüm noktası olduğunu, İstasyonun tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edildiğini vurgulayarak "5 adet bina, 1 revir, su kulesi, çayevi ve bahçe revizyonu ile oluşturulan Malıköy İstasyon Müzesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'nin bu projede yapmış olduğu işbirliğine teşekkür ederim. Bu projede bilgi desteği ATASE, sanat çerçevesi TCDD'ce sağlanmıştır. Ayrıca bir şehitlik oluşturulmuştur. Obüs topları getirtilmiştir. Sakarya savaşı havacıları anısına sembolik havaalanı hazırlanmıştır. Erzurumlu Nafiz Bey'in yurtdışından getirerek bağışladığı uçaklar sergilenmiştir."dedi.

Genelkurmay Sanat Danışması Mehmet Özel' de şehitlik, heykeller ve diğer unsurlar konusunda bilgi verdi.

MALIKÖY İSTASYON MÜZESİ PAZARTESİ GÜNLERİ HARİÇ HERGÜN MESAİ SAATLERİNDE (08.30-17.30) GEZİLEBİLİR.