EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SOL DERGİSİ TEKZİP

Eşitlik ve Özgürlük İçin SOL

Haftalık Haber Yorum Dergisi

Yazı İşleri Müdürlüğüne

Faks: 0216 337 54 67 e-potsa: dergi@sol.org.tr

 

 

Derginizin 10.8.2014 tarihli nüshasında yer alan ve Rıza Behçet Akçan'ın asılsız iddialarını içeren “Hızlı trenden Pamukova'da inin!” başlıklı haber/yorum incelenmiştir.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

Ankara-İstanbul YHT hattı şu süreçler tamamlandıktan sonra işletmeye açılmıştır.

 

1- Hattı inşa eden yüklenici ve Müşavir firma tarafından hattın tamamlandığı ve işletmeye hazır hale getirildiği raporlanmıştır.

 

2- Teknik uzmanlardan oluşan TCDD Kabul Komisyonu tarafından hattın kabulü yapılmıştır.

 

3- Demiryolu Yapım Dairesi kabul olurunu uygun görüşle yayınlamıştır.

 

4- TCDD Trafik Dairesinin koordinasyonunda oluşturulan teknik heyet hattın işletmeye uygunluğunu raporlamış; Trafik Dairesi işletme talimatını hazırlayarak yayınlamıştır.

 

5- AB onaylı Uluslararası sertifika vermeye yetkili Sertifikasyon Kuruluşunca hatta güvenlik raporu verilmiştir.

 

6- Son olarak Üniversitelerce görevlendirilen bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu tarafından da rapor hazırlanmıştır.

 

Ankara-İstanbul Yüksek YHT hattı bütün bu süreçler tamamlandıktan, güvenli bir şekilde işletilebilirlik raporu hazırlandıktan sonra işletmeye açılmıştır. Ayrıca, hat üzerinde belirlenen işletme hızları için otomatik hız kontrol sistemi uygulanmaktadır.

 

Haberde dile getirilen iddiaların gerçekliği olmadığı gibi, habere kaynaklık eden şahsın da, son yüksek hızlı tren teknolojisiyle inşa edilen bu hat hakkında bilgisi ve yetkinliği bulunmamaktadır.

 

Basın Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince, konuyla ilgili yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, açıklamamızın derginizde yer almasını bekler, çalışmalarınızda başarılır dileriz.