EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
SOSYAL KOOPERATİF TRENİ İKİNCİ SEFERİNE SİRKECİ GARI’NDAN BAŞLADI

TCDD’nin işbirliğiyle sefere konulan, ‘Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’, ikinci seferine 05 Nisan 2019 Cuma günü, Sirkeci Garı’nda düzenlenen törenle başladı.

Ülkemizde sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla sefere konulan tren için düzenlenen Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı.

TURHAN: Sosyal Kooperatif Treni Sosyal Sorumluluk Anlayışının Bir Ürünüdür

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan törende yaptığı konuşmada, küresel düzeyde her alanda etki ve iddia sahibi bir ülke haline gelen Türkiye’nin, sosyal sorumluluk anlayışından yoksun bir şekilde geleceğe sağlıklı yürümesinin mümkün olmadığını, sosyal kooperatif  treninin işte bu anlayışın bir ürünü olduğunu söyledi.

Sosyal kooperatiflerin özellikle dezavantajlı grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi hedeflediğini belirten Turhan, amaçlarının göçmenler, bağımlılar, engelliler ve eski hükümlüler gibi dezavantajlı durumda olan vatandaşların üretim sürecine katılımlarını sağlamak olduğunu kaydetti. 

Bu vatandaşların istihdam edilmeleri, ortak ihtiyaçlarının temini gibi konularda farkındalığın artırılmasının da önemli amaçlar arasında yer aldığını ifade eden Turhan, şunları söyledi:

"Bizim için asıl olan insanımızdır. İnsanımızın huzuru, refahı, gönül ve fikir zenginliğidir. Bu nedenle bu projeyi önemsiyoruz ve her türlü desteği veriyoruz. Bu nedenle Avrupa ile Asya'yı Yüksek Hızlı Tren ile birleştiriyoruz. 'Gidemediğin yer senin değildir' deyip ülkemizin her köşesini yollarla, alt yapı yatırımlarıyla donatıyoruz. İlk yolculuğunu ekim ayında tamamlayan trenimiz uğradığı 10 ilde sosyal kooperatif alanında önemli çalışmalara imza attı. Şimdi ikinci yolculuğuna çıkacak ve İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay ve Adana illerinde çalışmalarını yürütecek. "

Turhan, sosyal kooperatif treninin 1 jeneratör vagonu, 2 adet yataklı vagon, 1 adet yemekli vagon ve 1 sergi vagonundan müteşekkil olduğunu, sadece bir ulaşım aracı, bir tren olmanın ötesinde de manalar barındırdığını ifade ederek, vardığı yerlerde yeni hayatları, yeni yaşamları filizlendireceğine inandığını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, proje kapsamındaki çalışmaların, sosyal kooperatifçilik alanında bundan sonra yapılacak faaliyetlere ışık tutmasını temenni etti.

PEKCAN: Proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD’nin İşbirliği ile Gerçekleştirildi

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise sonbahar seferini tamamlamış olan Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni'nin ilkbahar seferine çıkacağını söyledi.

Pekcan, 1 Ekim 2018'de yola çıkan trenin Ankara'dan başlayıp, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya olmak üzere 10 ili ziyaret ettiğini 2 bin 580 kilometre yol kat ettiğini aktararak, “Bugün İstanbul’dan uğurlayacağımız ikinci Sosyal Kooperatif Trenimiz ise Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana'ya uğrayacak. Sosyal Kooperatif Bilgilendirme Toplantıları, gönüllülerin, akademisyenlerin ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesi, sosyal kooperatiflere ilişkin farkındalık oluşturulmasını hedefliyoruz.” dedi.

Pekcan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün iş birliği ve değerli katılımlarıyla gerçekleştirilen bu projenin, ülkemize ve milletimize faydalı olmasını ve başarı ile tamamlanmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından her iki Bakan Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Trenine binerek trenin içindeki sergiyi gezdi.

İki günlük programın ardından 8 Nisan'da İstanbul'dan hareket edecek tren Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana olmak üzere 8 şehire çalışma ziyaretleri gerçekleştirecek.