EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Sakarya Meydan Savaşı Panaroma Müzesi'nin Temeli Atıldı

Sakarya Meydan Savaşı Panaroma Müzesi'nin Temeli Atıldı

32 Metre Boyunda "Mehmetçik Anıtı" Açıldı

Sakarya Meydan Savaşı ve Zaferi'nin önemini genç kuşaklara anlatmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, "Mehmetçik Anıtı"nın açılışı ile "Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi"nin temeli 6 Ağustos 2008 günü törenle atıldı.

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genel Müdürümüz Süleyman Karaman ve çok sayıda davetli katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt; Sakarya Savaşı'nın Mehmetçiğin yurt sevgisi ve azmiyle kazanıldığını, Atatürk'ün ifadesiyle 'Tarihte eşine az rastlanan böyle bir zaferin kahramanları' olan Mehmetçiğe ithafen Türkiye'nin en büyük anıtının yapıldığını söyledi. Orgeneral Büyükanıt, Sakarya Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün TBMM'den 3 aylık süreyle Başkomutanlık yetkisini aldığını belirterek, "3 aylık süre Atatürk'ün millete ve askerine güvenini simgeliyordu. Milletin yükümlülük kanununu çıkararak asker ve milletin el ele düşmana karşı savaşmasını sağlamıştır. Subay ve astsubayların yüzde 80'ni, erlerin ise yüzde 60'ı bu savaşta ya şehit olmuştur, ya da gazi olmuştur. "dedi.

Büyükanıt; Bu projelere destek veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Koç Holding'e teşekkür ederek, bu eserlerin ulusal bilinç, yurt sevgisi ve tarih bilincine önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

 

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, Sakarya Savaşı'nın kalbi olan Kartaltepe'ye Mehmetçik anıtı ve panorama müzesinin yapılmasından dolayı kıvançlı olduğunu belirterek, "Sakarya Savaşı'nda lojistik destek için büyük önemi olan Malıköy Tren İstasyonu'nun müzeye dönüştürülmesinden sonra Kartaltepe'de yapılan savaş eserleri yakın tarihimizi gelecek kuşaklara taşımasında büyük rol alacaktır." dedi. Bakan Yıldırım, hayata geçecek hızlı tren projesi sonrası demiryollarında yolculuk edecek vatandaşların çok rahatlıkla buraları görüp, ziyaret edebileceğini söyledi.

 

Genelkurmay Başkanlığı, TCDD işbirliğiyle TCDD Vakfı tarafından yapımı gerçekleşecek olan 'Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi", Sakarya Meydan Muharebesi'ni tüm yönleriyle yansıtacak. Müzenin bir yılda tamamlanması hedefleniyor.

 
Ankara'nın Polatlı İlçesi'nin Eskişehir yönüne 6. km batısında yer alan "Mehmetçik Anıtı' heykeltıraş Prof. Dr. Said Rüstem tarafından 8 ayda tamamlandı. Beton üzerine bakır kaplama olarak yapılan heykelin yüksekliği 22, kaidesi ise 10 olmak üzere toplam uzunluğu 32 metreden oluşuyor.

Test sürüşlerine devam eden hızlı trenin tören sırasında "Duatepe Hızlı Tren Tüneli"nden geçmesi ise ayrı bir anlam kattı. Genel Müdürümüz Süleyman Karaman Ankara-Eskişehir hızlı tren projesi konusunda basına bilgi verdi.