EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜLOMSAŞ ÜRETTİĞİ YÜK VAGONLARINI ÖZEL SEKTÖRE TESLİM ETTİ

TÜLOMSAŞ ÜRETTİĞİ YÜK VAGONLARINI ÖZEL SEKTÖRE TESLİM ETTİ

TÜLOMSAŞ'ın ürettiği yük vagonları Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın katıldığı bir törenle özel sektöre 20 Nisan 2008'de teslim edildi.

Ulaştırma Bakanımız törende; 113 yıllık geçmişi olan TÜLOMSAŞ'ın son yıllardaki girişimleriyle yurtiçi ve yurtdışında kendini gösterdiğini, TCDD dışında ilk kez özel sektöre vagon üretmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak; "TÜLOMSAŞ'ın özel sektöre 74 adet vagon üretmesi , özel sektörün demiryolu taşımacılığının önemini kavradığını gösteriyor. Son 50 yılda karayolu taşımacılığı öyle plansız gelişti ki 25 yıllığına yapılan yolları, yoğunluk nedeniyle 2.5 yılda yenilemek zorunda kalıyoruz. Bu ülkenin kıt kaynaklarını bu şekilde israf etmeye kimsenin hakkı yoktur. Daha fazla kaynak israfının önüne geçmek, kaynakları daha verimli kullanmak için hava, demir ve denizyollarını geliştirmemiz şart" diye konuştu.

TÜLOMSAŞ'ın son yıllarda çok büyük bir büyüme sağladığını rakamlarla açıklayan Yıldırım, Eskişehir'in lokomotif ve tren üssü haline geleceğini dile getirdi.

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman ise, " TÜLOMSAŞ'ın dinamizm kazanması ülkemizde demiryolu sektörüne bakışın değişmesinin bir sonucudur. Hükümetimizin demiryolunu öncelikli sektör olarak ele alması, yerel yönetimlerin raylı sistemi geliştirmeleri, tüm dünyada ve özellikle komşu ve bölge ülkelerde demiryolu sisteminin geliştirilmesi sonucunda TÜLOMSAŞ da kendini yenileme ihtiyacını hissetmiştir. Demiryolu sisteminin önünün açılmasıyla birlikte sanayisinin de önü açılmıştır. Bağlı ortaklıklarımız ile fabrikalarımız ileri teknoloji ile üretime yönelirken, yabancı ve yerli özel sektörün demiryolu sistemine ilgisi artmakta, işbirliği alanlarımız her geçen gün genişlemekte, demiryolu sektörü büyük bir dinamizm kazanmaktadır. " dedi.

TÜLOMSAŞ'ın ilk kez özel sektöre üretim yaptığını anlatan Karaman, TÜLOMSAŞ'ın dünya şirketine dönüştüğünü ifade etti. Karaman, ''Eskişehir'in kaderi hızlı tren ve demiryolu teknolojisine sahip bir kent olarak değişecek ve bu değişim çevre kentleri de etkileyecektir'' diye konuştu.                       

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı; son 3 yıl içerisinde TCDD dışındaki yurt içi piyasalardan 11 milyon Avro tutarında sipariş alındığını, 2015 yılına kadar TCDD'nin 80 elektrikli lokomotif ihtiyacının TÜLOMSAŞ tesislerindeki üretimle karşılanmasını ve hızlı tren projelerinin imalat aşaması ile bakım servis aşamalarında aktif olarak yer alınmasını hedeflediklerini belirtti.      

 Avcı ayrıca "Şirketimiz tarafından üretilen 74 vagon, kolay yükleme- boşaltma yapılmasına ve her tür yükün taşınmasına imkan sağlıyor. AB ülkelerinin talebi olan yüksek kalite standartlarına sahiptir. Bugün itibariyle, 17 ülke ve 34 projeye ulaştık. İhraç edilen ürün çeşidi 5 adet iken 10 adedi aştı. 2003-2008 yılları arasında yüzde 225 artışla 25 Milyon Dolara ulaştı." dedi.