EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜLOMSAŞ VE GENERAL ELEKTRİK LOKOMOTİF ÜRETİMİ İÇİN ANLAŞTI

TÜLOMSAŞ VE GENERAL ELEKTRİK LOKOMOTİF ÜRETİMİ İÇİN ANLAŞTI

ESKİŞEHİR DÜNYANIN LOKOMOTİF ÜSSÜ OLUYOR

Tülomsaş ve General Elektrik kuruluşu olan GE Transportation, stratejik işbirliği anlaşması, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın katılımıyla 30 Aralık 2008 tarihinde imzalandı.

Bu anlaşma çerçevesinde GE, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına sunulmak üzere üretimi yapılacak Powerhaul serisi lokomotiflerin Türkiye'de montajlanması amacıyla Tülomsaş'a gerekli teknolojiyi ve malzemeyi sağlayacak.

Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN törende yaptığı konuşmada; Türkiye'de eski teknolojiye sahip üretimden yeni teknolojiye geçiş yapılması gerektiğini belirterek; “Tülomsaş-GE'nin üreteceği yüksek teknolojiye sahip lokomotifleri dünyaya ihraç edecek, Eskişehir'in ve dünyanın göz bebeği haline gelecektir. Tülomsaş'a üzerine düşen görevi yerine getirdiği için teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM ise konuşmasında Bugün Türk demiryolları için önemli bir gün, yeni bir ortaklığın kapısını aralıyoruz. İki kuruluş arasında işbirliği anlaşması imzalanmasıyla ileri teknoloji ürünü dizel elektrik lokomotiflerin Eskişehir'de üretimi gerçekleştirilecek” dedi.

Bakan Yıldırım sözlerine “Bu geniş bir coğrafya'da hüküm sürecek bir ortaklık olacaktır. Yaklaşık 10 milyar doları bulan bir demiryolu faaliyeti ve muazzam bir demiryolu gelişimi var. Ortaasya'da Kars-Tiflis-Bakü, körfezde Suudi Arabistan, Irak, İran'da başlatılan demiryolu projeleri, Kazakistan, Tataristan, kuzey Afrika ve Avrupa 2013 stratejisi dikkate alınınca geleceğe dönük ne denli büyük bir yatırım yapıldığı ortaya çıkacaktır. Yeni nesil lokomotifleri 2 ortak birlikte üretecek Daha az yakıt tüketen, daha çevreci ve daha sessiz bir teknolojiye geçiş yaşanacak bu yatırımla” şeklinde devam etti.

 

GE Transportation Başkanı ve CEO'su Lorenzo SİMONELLİ ise: “Bu ortaklık, GE olarak şirket kapasitemizin bölgesel bazda yerelleştirilmesi yolunda atılmış doğal bir adımdır. Türkiye'nin hizmet götüreceğimiz piyasalara olan stratejik yakınlığı, ilerlemiş teknolojisi ve üretimdeki yetenekleri sebebiyle bu ülkeye yatırım yapıyoruz. Sonuç olarak ülke ekonomisinin gelişiminde katkı sağlayan bir iş ortağı olmak ve GE'nin köklü deneyimlerini ve küresel yapısını daha da ileriye taşımayı umut ediyoruz.” dedi. 

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN 'sa “Demiryolu sanayimizin ilklerinden birisi olan Tülomsaş ile demiryolu sanayisinde bir dünya markası olan General Elektrik'in stratejik ortaklığı, birçok yönden büyük önem arz etmektedir. Bağlı ortaklıklarımız özel sektörle işbirliği içerisinde teknolojisini, yönetim anlayışını, vizyonunu belirleyerek, 21. yüzyılın ulaşım sistemi olarak görülen demiryolu anlayışına göre kendilerini yeniden inşa etmektedir. Tülomsaş, bunun en güzel örneklerinden birisidir” dedi.

 

Törende, anlaşma konusunda bilgi veren Tülomsaş Genel Müdürü Hayri AVCI “Stratejik yaklaşımımız dizel elektrik lokomotifleri konusunda dünya lideri olan şirketin üstün teknolojisini getirip, TÜLOMSAŞ'ın imkân ve kabiliyetleri ile birleştirerek pazar için ortak üretim yapmak ve aynı zamanda üretken, karlı ve rekabetçi bir kuruluş olmaktır.”dedi.

 

GE Transportation Lokomotif Operasyonları Genel Müdürü Brett BEGOLE; “GE tüm birimlerinde, müşterilerine çevre dostu cihazlar üretmek, performansı doruğa çıkarmak ve maliyeti düşürmek amacıyla teknolojisini geliştirmektedir. GE Transportation'ın PowerHaul Lokomotifleri piyasaya sürdüğümüz dünya çapındaki Evolution Serisi Lokomotif platformuna dayanmaktadır. Günümüzde kullanımda olan 3000'e yakın birimiyle Evolution Serisi Lokomotifleri GE Transportation'ın dünya çapında en çok satan ürünlerinden biridir” dedi.