EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜLOMSAŞ-GE İŞBİRLİĞİ İLE İLK LOKOMOTİF ÜRETİLDİ

TÜLOMSAŞ – GE İşbirliği ile İlk Lokomotif  Üretildi…

 

 

TÜLOMSAŞ ve General Elektrik (GE)  Transportation ortak işbirliğiyle Avrupa'ya ihraç edilmek üzere imalatı tamamlanan ilk lokomotif için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla, 28 Şubat 2011 tarihinde Eskişehir'de bir tören gerçekleştirildi.

 

“YHT'lerin en büyük faydası Eskişehir'e…”

Törene, Ulaştırma Bakanının yanı sıra, Milletvekilleri, Eskişehir Valisi, ABD Havacılık ve Uluslararası İşler Genel Sekreter Yardımcısı Susan Kurland, GE yetkilileri,  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, üst düzey bürokratlar, TÜLOMSAŞ ve TCDD çalışanları katıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, “yüksek hızlı trenden en büyük faydayı Eskişehir görüyor” dedi.

TÜLOMSAŞ'ın önemine değinen Bakan Yıldırım, TÜLOMSAŞ'ın sadece Eskişehir için değil, ülkemizin demiryolu ve otomotiv sanayini geliştiren, genç Cumhuriyetin ilklerini gerçekleştiren tarihi bir kuruluş olduğunu belirtti. Yıldırım, “ Zaman zaman ilgisizlikler nedeniyle kapanma noktasına gelen TÜLOMSAŞ'ı göreve gelir gelmez ayağa kaldırmak için kollarımızı sıvadık. Şimdi TÜLOMSAŞ sadece TCDD'nin ihtiyaçlarına karşılamakla kalmıyor başta komşu ülkeler olmak üzere farklı ülkelere ihracat yapıyor, ülkemize döviz kazandırıyor" şeklinde konuştu.

Bundan 4 ay önce iki kuruluşun imzaladığı anlaşmayla TÜLOMSAŞ'ın General Elektrik (GE) adına lokomotif üreteceğini belirten Yıldırım,  bu kapsamda ilk etapta 30 lokomotifin GE adına, 20 lokomotifin de TCDD için üretileceğini söyledi. Yıldırım, Türkiye'de demiryollarının yarım asır ihmal edildiğini, ancak Hükümetleri döneminde başta yüksek hızlı tren olmak üzere birçok icraatla bu sektörü ayağa kaldırdıklarını söyledi.

Ankara-Eskişehir arasında işleyen yüksek hızlı treninin 1.5 yılda 3 milyona aşkın kişinin Eskişehir'e geldiğini anlatan Yıldırım şunları kaydetti:  " Şehirlere nüfus başına yapılan Hükümet yatırımlarında Eskişehir birinci sırada”

Ülkemizin her yerine duble karayolları yaptıklarını ve bundan sonra duble karayollarıyla birlikte duble demiryolları yapacaklarını vurgulayan Bakan Yıldırım ABD ile yapılan işbirliğine de değinerek,  ABD'nin  demiryollarının özellikle yük taşımacılığında ileri düzeyde olduğunu, Türkiye'de ise trenin yolcu taşımacılığında etkin olduğunu kaydetti ve iki ülkenin demir raylar konusundaki bu tecrübelerini işbirliğine dönüştürebileceklerini söyledi. Yıldırım, bu işbirliğinin ilk halkasında lokomotif üretimini başarılı bir şekilde tamamlayan TÜLOMSAŞ yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür etti.

Yıldırım, TÜLOMSAŞ'ın sözleşme gereği 50 lokomotif üreteceğini belirterek, bu lokomotiflerin Ortadoğu, Afrika, Kafkaslar hatta Avrupa ülkelerinde yük taşımacılığında kullanılacağını söyledi.

“Eskişehirliler demiryollarının kente sağladığı imkân ve fırsatların farkındadır”

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ise yaptığı konuşmada, Eskişehirlilerin, hem yerel, hem de ulusal değerler üreten demiryollarının kente sağladığı imkân ve fırsatların farkında olduğunu ifade etti.

Kılıçlar, ulaştırma sektöründe 10 yıl öncesine kadar hayal edilmeyecek bir noktaya gelindiğini ve bundan en çok Eskişehir'in faydalandığını belirtti.

“Aldığımız siparişler başarının göstergesidir”

ABD Havacılık ve Uluslararası İşler Genel Sekreter Yardımcısı Susan Kurland da, ABD ve Türkiye'nin Ortadoğu ve Afrika'da GE ile TÜLOMSAŞ tarafından üretilen lokomotiflerle önemli başarılara imza atacağını kaydetti. Kurland, bugüne kadar aldıkları siparişlerin başarılarının göstergesi olduğunu söyledi.

İşbirliği projesinin ekonomik yararın yanı sıra becerikli iş gücünü de yarattığını ifade eden Kurland, "Obama yönetimi tarafından gerçekleştirilen en büyük projelerden biri bu projedir”

“Hem istihdam yaratacak,  hem de büyümeyi teşvik edecek”

GE Transportation Başkanı Lorenzo Simonelli de GE olarak Türkiye'de montajı yapılan ilk "PowerHaul" lokomotifin tanıtıldığı bu etkinlikte yer almaktan gurur duyduklarını ifade ederek, “Bu lokomotif aynı zamanda bölgede ve çevresinde demiryolu müşterilerine üstün hizmet verecek olmasının yanı sıra hem istihdam yaratacak,  hem de alt yapı büyümesini teşvik edecektir” dedi.

“Son 26 yılın üretim rekorunu kırdık”

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ise lokomotif imalatında son 7 yıl içinde bir önceki döneme göre % 93  artış sağlandığını ve 2008 yılında 38 adet lokomotif üretimiyle son 26 yılın en yüksek imalat sayısına ulaşıldığını belirtti.

TÜLOMSAŞ GE işbirliği kapsamında üretilen 3700 beygir gücündeki yeni nesil lokomotiflerin hedef pazarının Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olduğunu belirten Avcı, “TÜLOMSAŞ GE işbirliğiyle üretilen bu lokomotifin Avrupaya ihraç edilecek ilk lokomotif olmasının ötesinde TÜLOMSAŞ'ın sahip olduğu bilgi birikimi, kalite anlayışı, imkan ve kabiliyetleri ile küresel güç olduğunun göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile ABD Havacılık ve Uluslar arası İşler Genel Sekreter Yardımcısı Susan Kurland kurdeleyi birlikte keserek lokomotifin markizine geçtiler. Bakan Yıldırım, lokomotifi hareket ettirerek, bir süre kullandı.