EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRK DEMİRYOLLARI 151. YILINDA

TÜRK DEMİRYOLLARI 151. YILINDA

Demiryollarımızın 151. kuruluş yılında, 24 Eylül 2007 günü TCDD Konferans Salonu'nda bir tören düzenlendi.

Törende demiryolcuları yalnız bırakmayan Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM; 23 Eylül 1856 yılından bu yana Türk insanına hizmet eden demiryollarının sadece yük ve yolcu taşımadığını, bir yaşam biçimi, bir kültür, bir gelenek olduğunu belirterek, "Demiryolları, Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında ekonomik ve sosyal gelişmenin lokomotifidir. 60 yıl ihmal edilen demiryolları için 2003 yılı milattır. Hükümetimizin desteği TCDD'ye her zaman devam edecektir."  diye konuştu.

Yıldırım, " 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yılında benim hayalim 780 bin kilometrekarelik Türkiye'nin herhangi bir yerinde duran vatandaş kuzeyine, güneyine, doğusuna, batısına 150 kilometre gidince bir hızlı tren istasyonuna rastlasın " dedi.

Marmaray, Ankara-İstanbul, Ankara- Konya hızlı tren ve Bakü-Tiflis-Kars Projeleri'nin önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, bu projelerin yeterli olmadığının altını çizdi. Karayollarının da Ulaştırma Bakanlığı'na bağlanmasıyla birlikte bütün yolların Ulaştırmaya çıktığını kaydeden Yıldırım, " Ulaştırmanın entegre edilmemesi için bahanemiz yok. Burada geç kalmışlık bile var. Bundan sonrasına bakacağız. Kesintisiz, güvenli ulaşım sistemini sağlayacağız. Bu yolla trafik canavarına daha az kurban vereceğiz" diye konuştu.

Teröristlerin en son Malatya Suveren İstasyonu'na yakın bir yerde uzaktan kumandalı mayın ile vagon ve trenlere zarar verdiğini belirten Yıldırım; " Bu ahmaklar aklını başına alsınlar. Gittikleri yol yol değil. Hem kendi hayatlarını karartıyorlar hem de ülkenin kalkınmasını geciktiriyorlar. "şeklinde konuştu.

Yıldırım konuşmasında, hemzemin geçitlerde olan kazaların önlenmesi için yerel yönetimlerle işbirliğine gidileceğini, demiryollarının üstüne düşen görevi yerine getirdiğini belirterek; "1 dakika insan hayatını kurtarabilir. Sürücülerin aceleciliği, dikkatsizliği ne yazık ki cana maloluyor. Buradan herkese sesleniyorum. Lütfen hemzemin geçitlerde dikkatli olun."

 Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN ise konuşmasında şunları söyledi; " Bugüne kadar el ele, gönül gönüle vererek çok güzel hizmetler başardık. Demiryolu tarihinde ilkleri hayata geçirdik. Tren tam 60 yıl ok sayıldı, çok şükür o kötü günlerimizi unuttuk. Bu nedenle, Syın Bkanımızın toplam kalite yönetim anlayışının bir eseri olan telekonferans sistemiyle gerçekleşen bu büyük buluşmamızda, sorunlarımızı değil, sevinçlerimizi konuşacağız. Hızlı trenimizi, hızlı tren fabrikamızı, her geçen gün artan taşımalarımızı konuşacağız."

Karaman; demiryollarının 151. yılına da Hükümetin artarak devam eden desteğiyle girdiğini, bugüne kadar Sayın Başbakandan Bakana kadar demiryollarına kulak verildiğini, maddi ve manevi destekleriyle her zaman demiryollarının arkasında olduklarını ifade ederek ;" Son dört yılda ulaştırma yatırımlarında en yüksek ödeneği, son 60 yılın toplamından daha fazla kaynağı demiryoluna verdiler. " dedi.

Karaman sözlerine şöyle devam etti. " Siyasi kararlılık, yeterli kaynak ve 151. yıllık bilgi ve deneyim birleşince, hızlı tren işletmeciliğine hazırlanan, mevcut sistemini yenileyen, demiryolu sanayisi gelişen, vizyonu, misyonu olan, geleceğe umutla, gururla bakan TCDD ortaya çıktı. Demiryolu sistemi yeniden keşfedildi. Bugün demiryolları projeler üreten, tüm sektörlere itici güç olan, kendini yenileyen, her kesimle diyaloğa önem veren bir kuruluş haline gelmiştir. TCDD'ye, demiryolculara bu şansı veren, unutulmaya yüz tutmuş tren sevgisini yeniden yeşerten herkese teşekkür ediyoruz. Demiryolları, demiryolcular kendilerine minnettardır. Demiryollarinin dinamik bir kuruluş haline gelmesi, TCDD'ye bakışı da değiştirmiştir. Demiryollari, 60 yıl siyasilerden özel sektöre kadar devletin sırtında bir yük olarak görülürken, bugün ülkemizin öncü sektörlerinden birisi durumuna gelmiştir. Artık herkes trenimi değil, hızlı trenimi istiyorum diye çağrıda bulunmaktadır. Çünkü, hızlı trenimiz sadece demiryoluna, sadece ulaşım sistemine değil, ülkemizin geleceğine damgasını vuracaktır. Hızlı tren işletmeciliği, ulaşım alışkanlıklarımızı değiştirecek, yepyeni bir sistem ortaya çıkaracaktır. "

TCDD Genel Müdürü Karaman sözlerine şöyle devam etti;" Türkiyemizin ilk hızlı tren hattı; hızlı tren teknolojisini bilen, bu konuda önemli projelere imza atmış, İspanyol ve seçkin Türk firmasının ortaklığıyla gerçekleştirilmektedir. Altyapısından üstyapısına kadar hızlı tren teknolojine uygun inşa edilen yolun kontrolü, bu konuda uzman bir ülke olan İtalya'dan kiralanan, İtalyan makinistlerin kullandiği test treni, sertifikasyon için alman firması uzmanlarinca, dört ayrı üniversitemizin bu konuda otoriter bilimadamları tarafından yapılmaktadır. Bugüne kadar ki kontroller başarıyla tamamlanmıştır. "

Karaman ; "Türkiyemizin ilk hızlı tren hattına emek veren tüm kişi, kurum, bilimadamları, demiryolculara herkese çok teşekkür ediyorum. Ekonomik, çevre dostu, petrole bağımlı olmayan, yapım maliyeti ucuz kullanım ömrü uzun bir sistem olan demiryolunu ülkemin her köşesine ulaştırma sevdamızda, çok büyük desteklerini görüyoruz. Kamuoyunun gözü kulaği olan değerli basınımızın demiryoluna gösterdiği ilgi her türlü takdirin üzerindedir. Uzun yılların tecrübesiyle yoğrulan demiryolcu kültürü, en zor günlerinde bile bu kurumu ayakta tuttu, trenin düdüğü hep çaldı, tekeri hep döndü. " dedi.

Genel Müdürümüz Karaman ayrıca. " Hükümetimiz ülkemizin toprağıyla bütünlüşen, Türk milletinin acı tatlı günlerinde yanında olan bu köklü kuruluşa, hakkettiği kıymeti vermeye devam etmektedir. Bu destekle sorumluluğumuz görevimiz artmıştır. Bu desteği, inancı boşa çıkarmamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çocuklarimıza kalkınmış bir Türkiye bırakmak boynumuzun borcudur. Mutlulukla ifade etmek isterim ki, demiryolcularda ülke sevdası, demiryolu sevdası herşeyin üstündedir. Yeter ki imkan verilsin. Hükümetimiz imkan verdi. Demiryolcular en iyisini yapmak için çalışıyoruz. " dedi.

Karaman sözlerini şöyle bitirdi ;"Demiryolu sevdalısı Ulu Önder Atatürk başta olmak üzere demiryoluna emek veren bugün hayatta olmayan herkesi minnet ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun. Demiryoluna ikinci bir şans veren Başbakanımıza, Bakanımıza ve Hükümetimizin diğer üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Çok kiymetli çalışma arkadaşlarıma tekrar emekleri, alınterleri için teşekkür ediyorum. 151. kuruluş yılımız hayırlı, kutlu olsun."

Tören bölgelerle yapılan telekonferans bağlantısı ile sona erdi.İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Malatya, Adana, Afyon bölge müdürleriyle illerin Valileri duygu ve düşüncelerini belirtti.

1.Bölge Müdürü Üzeyir Ülker; Marmaray ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesiyle demirağların çehresinin değişeceğini; 2. Bölge Müdürü Mustafa Babal; inşaası biten ve test sürüşleri başlanan Ankara-Eskişehir, yapımı devam eden Ankara-Konya hızlı tren projeleriyle hızlı tren işletmeciliğine geçilmesinden büyük bir heyecan duyduklarını; 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş; İzmir'de kentiçi ulaşıma kazandırılan Egeray'ın Sayın Bakanın ve TCDD'nin çabalarıyla ve yerel yönetim işbirliğiyle hayata geçmeye hazırlandığını, İzmir-Balıkesir yolunun yenilenmesiyle sefere konulan trenlere talebin arttığını, 4. Bölge Müdürü İlhan Kelek; Sivas-Kangal varyantının Hükümetin desteği sonucu yapıldığını, 5. Bölge Müdürü; Hacı Ahmet Şener; mevsimlik işçilerin ekonomik, güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamak üzere trenlerin sefere konulduğunu ve büyük bir memnuniyetle karşılandığını, 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü; Adana-Mersin yolunun yenilendiğini ifade etti.

Valiler de demiryolunun 151. yılında yeniden ulaşım sisteminde hakettiği yere getirecek projelerden büyük bir mutluluk duyduklarını söylediler.

Bilindiği gibi TCDD telekonferansı Aralık 2005'den bu yana kullanmaktadır. Her hafta Genel Müdürümüz Süleyman Karaman'ın başkanlığında bölge/liman müdür ve yetkililerinin katıldığı toplantıda sorunlar karşılıklı bilgi alışverişi içinde görüşülmektedir. Bu toplantılara her ay bağlı ortaklıklarda iştirak etmektedir.