EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKÇE TRENİ KERVANINA ŞAİR VE YAZARLAR DA KATILDI

Bu yıl 09-13 Mayıs 2013 tarihleri arasında 736.'sı düzenlenecek Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında hazırlanan Türkçe Treni kervanına şair ve yazarlar da dahil oldu. İzmir'den kalkıp Afyon-Konya-Karaman güzergahını takip edecek olan Türkçe Treni'nde yer alacak Türkiye'nin önde gelen 16 şair ve yazarı, hem trendeki 180 üniversite öğrencisi ile bilim insanlarına hem de trenin duracağı gar ve istasyonlarda vatandaşlara ‘Şiir, Roman ve Eleştri Dili Türkçe'yi anlatacak. Türkiye'de ilk kez böyle bir projeye imza atıldığına dikkati çeken şair ve yazarlar, etkinliğin dilin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyor.
.

Türkçe'nin resmi dil oluşu nedeniyle bu yıl 736.'sı kutlanacak Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri, 09-13 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında hazırlanan Türkçe Treni ise bu yıl İzmir'den kalkacak. Türkçe Treni "Roman Dili Türkçe, Şiir Dili Türkçe, Eleştiri Dili Türkçe" teması ile İzmir Alsancak Garı'ndan 9 Mayıs'ta törenle Türkçenin başkenti Karaman'a uğurlanacak. Yerel yöneticiler, bilim insanları, akademisyen ve üniversite öğrencilerinin bulunacağı trende, bu yıl Türkiye'nin önde gelen 16 şair ve yazarı da yer alacak. Şair ve yazarlar etkinlikler kapsamında düzenlenecek konferanslarda "Roman Dili Türkçe, Şiir Dili Türkçe, Eleştiri Dili Türkçe"yi anlatacak.
.

Yazar Güray Süngü, Dil Bayramı'nın Türk dilinin yaşatılması için gerçekleştirilen güzel bir proje olduğuna vurgu yaptı. Şair ve yazarların ilk kez projeye dahil edildiğini belirten Süngü, projede yazarların yer almasının önemli olduğunun altını çizdi. Çok hızlı bir dönem yaşandığını ifade eden Süngü, “Buna karşılık edebiyat çok dingin bir şeydir. Teknolojik gelişmelerle insan ömrünün hızlandığı bir dönemde dilin varlığını devam ettirebilmesi, olduğu gibi kalarak değil, zenginleşerek varlığını devam ettirebilmesi önemli. Yazarların bu etkinliğe katılması çok faydalı olacak. Bilim adamlarının, dilcilerin oturup bir şeylere karar vermesi tabi ki güzel. Öte yandan dili yaşayan bir şey olarak kullanan asıl yazarlardır.” dedi.
.

Yazar ve şair Vural Kaya ise etkinliği kültür sanat adına önemli bir proje olarak değerlendirdi. Kaya, başka kurumlardan da benzer projelere imza atması beklediğini belirterek, “Türkçe Treni'nin modern bir örnek olacağını inanıyorum. Dili gerçekten var eden onun üzerine  en çok kafa yoran sanatçıların öncelenir durumda olması çok dikkat çekici ve önemli bir olay. Oda müziği tarzı akademik toplantılarla çok az katılımcılarla iş kotarılan bir dönemde tam tersi olarak dile hayat veren sanatçıların ön plana çıkartılması Türk Dil Bayramı'nda önemli bir projeye imza attığının göstergesidir.” diye konuştu.
.

2007 yılında Türkiye Yazarlar Birliği'nin, 2012'de ise Edebiyat sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin ‘Yılın En İyi Deneme yazarı' olarak seçtiği şair ve yazar Mehmet Aycı, dilin gelişimi açısından Türkçe Treni'nin önemine vurgu yaptı. "Türkçe Treni alabildiğine şiirsel olarak nitelendiren Aycı, “Dilimizin coğrafyası, gelişme evresi  ve Türkçenin yolculuğu düşünüldüğünde Türkçe Treni'nin anlamı daha da derinleşiyor. Bir de tabii trenin bu topraklardaki karşılığı açısından önemli Türkçe Treni. Pek çok sanatsal ve kültürel etkinlikle trenle tanıştı Anadolu insanı. Tiyatroyla, sinemayla, kütphaneyle... Aynı geleneğin 80 yıl sonra devam etmesi, hele Yüksek Hızlı Tren döneminde böyle bir aktivitenin trenle yapılması yazar ve şairler açısından olduğu kadar, demiryolları ve demiryollarının bu topraklardaki karşılığı açısından da önemli... Yolculuğun verimli olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
.