EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE İLE RUSYA HEYETLERİ, SAMSUN-KAVKAZ FERİBOT HATTI İÇİN TOPLANDI

TÜRKİYE İLE RUSYA HEYETLERİ, SAMSUN-KAVKAZ FERİBOT HATTI İÇİN TOPLANDI

Samsun – Kavkaz Feribot hattının işletilmesine ilişkin anlaşmaya son şeklini vermek üzere, Türkiye – Rusya Federasyonu X. Dönem KEK Toplantısı çerçevesinde, Türk ve Rus teknik heyetleri, 6–7 Mayıs 2010 tarihleri arasında TCDD Genel Müdürlüğü'nde toplandı.

Samsun – Kavkaz Feribot hattının işletilmesine ilişkin karar, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu'nun 10. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında kararlaştırılarak, alt çalışma grubu olan, Ulaştırma Karma Komisyonu'na sevk edilmesi ile başlandı. İlk toplantısı 2005 yılı Ağustos ayında Samsun'da yapılan komisyonun uzun süreli çalışmaları bugünkü nihai şeklini alarak, iki ülke arasında imzalanma noktasına getirildi.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, Karadeniz üzerinde bir tren-feri hattı oluşturularak, Rusya'dan Ülkemize ve Ülkemizden Rusya'ya yapılacak kombine taşımalar Samsun ve Kavkaz (Rusya Federasyonu) Limanları arasında bir köprü oluşturulmak suretiyle gerçekleştirilecek. Türkiye'den Rusya, Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri ile Ortadoğu ülkelerine ve tersi istikamette kombine taşımacılığın yapılması sağlanacak.