EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE KENDİ SİMÜLATÖRÜNÜ YAPACAK

TÜRKİYE KENDİ SİMÜLATÖRÜNÜ YAPACAK

TÜBİTAK' TAN TCDD PROJESİNE ONAY

DIŞA BAĞIMLILIK SONA ERİYOR.

Demiryolu sektörünü her alanda ülkemizde geliştirme konusunda ilklere, büyük başarılara imza atan Kuruluşumuz, ray, hızlı trenden sonra simülatör üretimi için çalışmalarında sona yaklaştı.

TCDD ve TÜBİTAK MAM işbirliğiyle hazırlanan "Sanal Ortam Tren Sürüş Eğitimleri için Milli Benzetim Sistemlerinin Geliştirilmesi" konulu proje, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK MAM araştırma görevlileri ile TCDD Eğitim ve Öğretim Dairesi uzmanlarının birlikte yaptıkları kapsamlı çalışmalar sonucunda tamamlanan proje, 6.839.761 YTL'lik bir bütçeye sahip. 15 Ağustos 2007 tarihinde başlayan ve 42 aylık proje sonunda E 43000 tipi elektrikli tren simülatörü üretilecek.

 

Yöneticiliğini TÜBİTAK MAM'ın yapacağı projede; 6M Bilişim, Yazılım, Devnet Bilişim Teknolojileri, Marmara Üniversitesi ve TÜBİTAK MAM proje yürütücüleri olarak, TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğü Danışmanlık ve Test çalışmaları, TÜLOMSAŞ ise Kısmi Üretim ve Danışmanlık konularında görev alacak.

 

 

 

 

 

 

 

İlk toplantı 29 Ağustos 2007 tarihinde Gebze'de yapıldı. TÜBİTAK MAM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü'nde Prof. Dr. Ercan ÖZTEMEL'in Başkanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıya proje yürütücülerinden; Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif YENER, 5M Bilişim, Yazılım Şirketi, Devnet Bilişim Teknolojileri Şirketi yöneticileri, Kuruluşumuz adına Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet EKTAŞ ve projede görev alan 40 araştırma görevlisi kat ıldı.

Toplantı sonunda konuşmacılar, projenin Kamu İhtiyaçlarının karşılanması ve özel sektörün geliştirilmesi yönünden katkılarını vurgulayarak projenin başarı ile sonuçlandırılacağı yönündeki inanç ve kararlılıklarını vurguladılar.