EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE’DEN GÜRCİSTAN’A İLK İHRACAT TRENİ YOLA ÇIKTI

Türkiye ile Gürcistan arasında işletilecek ilk ihracat treni, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze’nin katılımlarıyla 23 Temmuz 2019 Salı günü, Erzurum Palandöken Lojistik Merkezi’ndegerçekleştirilen törenle uğurlandı.

UYGUN: “İhracat Treni, İki Ülke İşbirliğinin İlk Meyvesidir”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Erzurum Kongresi'nin 100’üncü yıl dönümünde aziz şehitleri rahmet ve minnetle andığını belirterek, son yıllarda her geçen gün daha da önem kazanan demiryolu sektörüne küresel ölçekte büyük yatırımlar yapıldığını söyledi.

Uzak Doğu’dan Avrupa’nın batısına kadar uzanan demiryolu ulaşım ağının orta koridorunda yer alan bir ülke olarak demiryollarına büyük önem verildiğini vurgulayan Uygun, son 16 yılda demiryollarına toplam 131 milyar Türk Lirası tutarında yatırım yapıldığını kaydetti.

Bu yatırımlarla; yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri başta olmak üzere mevcut hatların yenilenmesinden elektrikli ve sinyalli hale getirilmesine kadar çok sayıda önemli projeler hayata geçirildiğini aktaran Uygun, “Ülkemizdeki demiryolu ağının genişletilmesinin yanı sıra doğudan batıya kesintisiz demiryolu ulaşımının sağlanması ve demiryolu taşıma payının artırılmasına yönelik olarak çalışmalar yapılmaktadır.” dedi.

Bu yönde atılan adımların en önemlisinin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan üç dost ve kardeş ülkenin Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesini hayata geçirmiş olması olduğunun altını çizen Genel Müdür Uygun, 2017 yılında hizmete açılan hat üzerinde bugüne kadar Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan arasında yük taşımacılığı yapıldığına işaret etti.

Medeniyetleri, kültürleri ve halkları birleştiren söz konusu demiryolunda taşımacılığı daha da artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerine değinen Uygun, “Bu kapsamda, tarihi ve kültürel bağlarımız olan dost ve kardeş ülke Gürcistan Demiryolu İdaresi ile gerçekleştirdiğimiz karşılıklı ziyaret ve görüşmelerimiz sonrasında 17 Haziran 2019 tarihinde iş birliği anlaşması imzaladık.

Az sonra uğurlayacağımız ihracat treni de bu anlaşmanın somut bir sonucu ve ilk meyvesi olacaktır.” ifadesinde bulundu.

“Türkiye - Gürcistan Arasında İşletilecek İlk İhracat Treni Olma Özeliği Taşıyor"

Uygun, cam sanayisinde kullanılan soda külü ve demir/çelik sanayisinde kullanılan demir cevheri taşıyacak trenin, Türkiye ile Gürcistan arasında işletilecek ilk ihracat treni olma özelliğini taşıdığını vurgulayarak, “Ayrıca söz konusu tren, Gürcistan’dan ülkemize gelirken Ahılkelek İstasyonu’nda bojileri değiştirilmiştir. Böylelikle iki ülke demiryolu hatlarındaki ray açıklığından doğan uyumsuzluk giderilmiş, yüklerin elleçlenmesinden doğan iş gücü ve zaman kaybı önlenmiştir.” diye konuştu.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze ve emeği geçenlere teşekkür ederek Tiflis’e uğurlanan trenin hayırlı olmasını diledi.

  • "Bugün Gürcistan ve Türkiye İçin Tarihi Gün"

Gürcistan Demiryolları Genel Müdürü David Peradze konuşmasında, Türkiye ile Gürcistan arasında sefere konulan ilk ihracat treninin Erzurum'dan kalkacağını ifade ederek "Bugün Gürcistan ve Türkiye için tarihi gün. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Devam eden süreçte demiryoluyla ilgili gelişmeler takip edilecektir." dedi.