EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE, 155. YILDÖNÜMÜMÜZÜ KUTLADI

TÜRKİYE, 155. YILDÖNÜMÜMÜZÜ KUTLADI 

TCDD'nin kuruluşunun 155. yılı nedeniyle Türkiye genelinde törenler düzenlendi. Başta Ankara olmak üzere bölge müdürlükleri ve bağlı ortaklıklarda yapılan kutlama coşkusuna vatandaşlarda ortak oldu. Etkinlikler çerçevesinde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurtlarında kalan ve trene hiç binmemiş 12 yaş altı 155 çocuk ile 155 engelli vatandaş, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Konya'ya uğurlandı.  İlk 155 YHT biletini alan 155 yolcu da, 155 kuruşa YHT konforuyla yolculuk etme şansı buldu. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yatırımların hız kesmeden süreceğini vurgularken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'nin vizyon projelerle YHT ülkesi olduğuna dikkati çekti.

İzmir-Aydın Demiryolu'na 23 Eylül 1856 yılında ilk kazmanın vurulmasıyla kurulan TCDD 155. yıldönümü etkinliklerinin merkezini Ankara Gar'da yapılan program oluşturdu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri ve diğer protokol üyelerinin katıldığı program, saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra konuşmalara geçildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasına ''155. yıl etkinliklerine Adana'dan, Afyon'dan, İzmir'den, İstanbul'dan, Sivas'tan, Malatya'dan, Erzincan'dan, Sakarya'da canlı bağlantıyla katılan valilerimize, demiryolcu arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza selamlarımı sunuyorum'' diyerek başladı.  Bakan Yıldırım, 11 bin 940 kilometre demiryolu üzerinde şu anda seyir halindeki 794 yük ve yolcu treninde bulunan, 2 bin 500 farklı iş yerinde, ücra istasyonlarda, hat boylarında şevkle çalışan, makinistinden tren şefine, dispeyçerinden kondüktörüne, gar şefinden revizörüne, işçisinden memuruna bütün demiryolcuların 155. yılını kutladı. Demiryolunun uygarlık yolu olduğu bilgisini miras bırakan Mustafa Kemal Atatürk'ü, 155 yıl boyunca demiryollarına emek verenleri, modern TCDD'nin temellerini atan rahmetli Behiç Erkin'i anan Yıldırım, ''Ülkemiz ray diye, malzeme diye el kapılarında beklerken, raylarını, bağlantı elemanlarını, makaslarını imal eden, yerli bir demiryolu sanayinin temellerini attığınız için bu millet sizi hatırlayacaktır'' diye konuştu. 

DEMİRYOLLARI, TÜRK İNSANININ YAŞAM TARZININ BİR PARÇASIDIR

Yıllardır yenilemeyen yolların yenilendiğini, lojistik merkezlerin kurulduğunu, ray üretebilir ve Avrupa'ya satabilir hale gelindiğini, Marmaray ile İpek Demiryolu'nun merkezi haline gelindiğini ve yüksek hızlı tren işleten ülkeler arasında ilk sıralarda yer alındığını hatırlatan Yıldırım, kendilerinin nasıl önceki nesilleri unutmadıysa kendilerinden sonra geleceklerin de bu yapılanları unutmayacağını kaydetti. Kendisine demiryoluna torpil mi geçiyorsun? Yönünde soruların sorulduğunu aktaran Yıldırım, "Ben diyorum ki demiryoluna torpil geçmeyen bir ülke layıkıyla kalkınamaz, gelişemez, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşamaz. Demiryolları istikbalin sembolüdür. Bugünkü gelişmişliğimizi her şeyden önce demiryollarına, kara trene borçluyuz. Bu ülkenin demiryollarına ihtiyacı var. Demiryolları beni her zaman heyecanlandırıyor. Demiryollarını sadece bir ulaşım aracı olarak görmeyelim. Demiryolları, Türkiye'nin istiklalinin sembolüdür. Demiryolları, Türkiye'nin, Türk kültürünün, tarihinin, Türk insanının yaşam tarzının bir parçasıdır. Demiryolları bir ulaşım sisteminden çok daha fazlasını ifade etmektedir. Bunun için demiryollarına gereken önemi veriyoruz, artarak da bu önemi vermeye devam edeceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Yıldönümü etkinliklerinde bir farkındalık  oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, "155 yavrumuz YHT ile ilk defa tanışacak. İçinde YHT hatlarında çalışanlarında bulunduğu 155 engelli vatandaşımız YHT ile Konya'ya gidip gelecek. Sergilerle, konserlerle, perakende treniyle toplumun her kesiminden paydaşlarıyla bugün garımızda bayram havası var." diye konuştu.

Bakan Yıldırım, 50 yılın ihmalinin bir 50 yıl daha yapılmasını istemediklerini belirterek, demiryollarının Cumhuriyet'in ilk yıllarında olduğu gibi eski günlere kavuştuğunu, kavuşacağını dile getirdi. Yıldırım, şunları söyledi: ''İstiyoruz ki, 50 yılın, 60 yılın ihmali artık bir 50 yıl daha geçmeden, 2023 yılına kadar tamamen sona erdirilsin ve demiryolları bu ülkenin yükünü taşıyan bir kuruluş haline gelsin. Öyle ki yapılan ihmaller, yapılan yanlışlar, yapılmayan yatırımlar nedeniyle yıllar boyunca demiryollarımız bu ülkenin yükünü taşıyacakken, bu ülke demiryollarının yükünü taşır hale gelmiştir. Bu dönem geride kaldı. Artık demiryolları yavaş yavaş Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki gibi o şanlı dönemine yeniden dönüyor. Yüksek hızlı treni, Ankara-Eskişehir'den sonra, Ankara-Konya'da da hizmete açtık. Açıldığı günden bugüne kadar yüzde 100 dolulukla seferler yapılıyor. Demek ki milletimiz yüksek hızlı trene hasret kalmış.''

TCDD GENEL MÜDÜRÜ KARAMAN: BÜTÜN GARLARI ŞENLENDİRDİK

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolcuların Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın en az kırk yıllık demiryolcu kadar demiryollarını bildiğini ifade ettiğini söyleyerek, ''Onun için bu yatırımlar var. Onun için Türkiye YHT ülkesi oldu.'' dedi. Bugün bütün garları şenlendirdiklerini belirten Karaman, her bölgede sosyal ve kültürel aktivitelerin olacağını sözlerine ekledi.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Abdülkadir Kaya da bu anlamlı günde yurtlarda kalan 155 çocuğun törene dahil edilerek, Konya'ya götürülmesine teşekkür etti. Küreselleşen dünyada ulaşımın çok önemli olduğunu vurgulayan Kaya, Türkiye ve Devlet Demir Yolları'nın baş döndürücü bir hızlı geliştiğini söyledi. “Bugün her yere konforla erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen  Kaya, yurtta kalan çocuklar ile engellilerin kutlamalara davet edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. .

Engelliler Kent Konseyi Başkanı Yıldıray Çınar'ın Bakan Yıldırım'a plaket takdimin ardından, 155. yıl pastası kesildi. Pasta kesiminin  ardından yurtlarda kalan çocuklar Bakan Yıldırım'a çiçek sundu. Çocukların Çocuk ve engellilerle yakından ilgilenen Bakan Yıldırım'ın törenden ayrılmasının ardından, diğer katılımcılar sektöründe öncü firmaların ürünlerinin sergilendiği Perakende Treni'ni gezdi. Daha sonra ise TCDD Genel Müdürü  Süleyman Karaman ve diğer protokol üyeleri, 155 engelli vatandaş ile yurtta kalan 155 çocuğu YHT ile Konya'ya uğurladı. Karaman, engelli bir vatandaşı, akülü sandalyesini kullanarak koltuğuna kadar götürdü.

Gün boyunca sürecek kutlamalar kapsamında Ankara Gar holünde TCDD Resim Koleksiyonu Sergisi, TCDD Sanat Galerisi'nde Şahin İnalöz Geleneksel Türk El Sanatları sergisinin açılışı yapıldı. ‘Kesik Çayır Biçilir Mi?' türküsü eşliğinde gösteri sunan TCDD Folklor Ekibi, büyük alkış aldı. TRT sanatçısı Kubilay Dökmetaş'ın tren türküleri ile demiryolu personelinden oluşan TCDD Korosu'nun konseri beğeni topladı. Ankara Gar'ındaki etkinliklerin gündüz bölümü verilen kokteylle son buldu. Kutlamaların akşam programında ise Grup ROL bir konser verecek.