EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE-İRAN-PAKİSTAN BLOK TRENİ İLK SEFERİNE BAŞLADI.

TÜRKİYE-İRAN-PAKİSTAN BLOK TRENİ İLK SEFERİNE BAŞLADI.

İslamabad (Pakistan) - Tahran (İran) – İstanbul(Türkiye) arasında sefere konulan blok konteyner treni, 14 Ağustos 2009 tarihinde Pakistan'ın başkenti İslamabad'dan saat 19. 35' de törenle hareket etti.

Kerman-Zahedan demiryolu hattının tamamlanması ve Türkiye-Pakistan arasında doğrudan demiryolu irtibatı sağlanmasından sonra Türkiye (TCDD ) İran ( RAI ) ve Pakistan Demiryolları`nın (PR), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) bünyesinde yürütülen çalışmaları neticesinde İslamabad (Pakistan) ile İstanbul arasında konteyner treninin işletilmeye başlatılması kararlaştırıldı.

Bu karar doğrultusunda: Türkiye, İran ve Pakistan arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğin yanı sıra yüzyıllardır devam eden kardeşliğin ve dostluğun gelişimine de katkı sağlayacağı düşünülen İslamabad-Tahran-İstanbul arasında sefere konulan konteyner blok treni ilk deneme seferine, Pakistan'ın da bağımsızlık günü olan 14 Ağustos'ta törenle İslamabad' dan başladı.

İslamabad-Tahran-İstanbul arasında işleyecek olan blok konteyner treni ile Pakistan'dan ülkemize tekstil ürünleri (iplik, konfeksiyon, deri), pamuk, medikal el aletleri, oyuncaklar, oyun ve spor malzemeleri taşınırken, ülkemizden Pakistan'a ise makine ve makine parçaları, kimyasal ürünler, kağıt ve kağıt ürünleri, oto yedek parçaları, tarım aletleri vb. yüklerin ihracatı gerçekleştirilecektir.

Tren, İslamabad-İstanbul arasındaki toplam 6566 kilometrelik mesafeyi 13 günde tamamlayacaktır.