EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE-IRAK DOĞRUDAN DEMİRYOLU BAĞLANTISI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye-Irak doğrudan demiryolu bağlantısı için çalışmalar başladı

 

Türkiye ile Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı için 1. Uzmanlar Toplantısı 03-04 Eylül 2012 tarihlerinde TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantıya, TCDD Genel Müdür  Yardımcısı  İsmet DUMAN başkanlık etti.

Toplantıya; Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı TCDD Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü ve Altyapı Yatırımları Genel  Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Harita Genel Komutanlığı temsilcileri ile Irak Dışişleri Bakanlığı, Irak Demiryolları, Irak Ankara Büyükelçiliği, Iraklı CZ-Corp Danışmanlık ve Mühendislik Şirketi temsilcileri katıldı.

Karşılıklı anlayış ve işbirliği ortamında gerçekleşen toplantıda taraflar, her iki ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu demiryolu hattının bir an önce tamamlanmasına verdikleri öneme vurgu yaptı.

Her iki taraf proje ile ilgili görüş alışverişinin aralıksız sürdürülmesi ve Aralık 2012'de hudut bölgesinde yapılacak görüşmelerin, karşılıklı olarak iletilecek bilgi ve belgeler temelinde gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata vardı.