EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE-YUNANİSTAN DEMİRYOLU TOPLANTISI

Türkiye-Yunanistan ikinci toplantısı TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Yunanistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Sekreteri Athanasios Vourdas’ın katılımıyla 30 Kasım 2017 tarihinde Selanik’te yapıldı.

Toplantıya; Bakanlığımız ve Teşekkülümüz yetkilileriyle, T.C. Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan; Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı ile Yunan Demiryolu İdari temsilcileri katıldı. 

Toplantıda; 2019 yılına kadar İstanbul-Selanik arasında yük ve yolcu treni işletmeciliğinin sağlanması, Balkanlar’daki mevcut demiryolu altyapısının geliştirilmesine yönelik Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan yetkililerinin katılımıyla üçlü bir toplantının yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Taraflar ayrıca Türkiye ve Yunanistan demiryolu şirketlerinin üçüncü ülkelerde ortak iş yapabilme imkanının araştırılması ve bu konuya ilişkin ayrı bir protokol hazırlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Toplantıda 2012 yılından itibaren ara verilen Dostluk-Filia Ekspresinin yeniden canlandırılması için çalışmalar yapılacağı belirtildi.