EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYENİN İLK YÜKSEK HIZLI TREN RİNGİNİ OLUŞTURDUK

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya'dan sonra Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının  açılmasıyla yaklaşık 1000 kilometrelik bir mesafede Türkiye'nin ilk YHT ringinin oluşturulduğunu söyledi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 29 Mart 2013 Cuma günü, medya mensuplarıyla birlikte, Ankara'dan Eskişehir ve Konya'ya giderek yeni açılan Eskişehir-Konya YHT hattını inceledi, bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Programı kapsamında Ankara'dan tarifeli YHT ile Eskişehir'e giden TCDD Genel Müdür ü Süleyman Karaman, beraberindeki  medya mensupları  ile Eskişehir Valisi Dr. Ali Koçdemir'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Koçdemir, Eskişehir'in bu sene hem Türk Dünyası Kültür Başkenti, hem UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olduğunu anımsatarak, Eskişehir-Ankara'dan sonra Eskişehir- Konya YHT hattının açılması Eskişehir'e birkaç açıdan katkı sağladığını vurguladı.

Eskişehir Eryaman'dan Daha Yakın

Vali Koçdemir;  “Bu başkentliklerde bizim sloganlarımızdan birisi Eskişehir'in her yere ve herkese yakın olması. Ulaşım imkânları bizim her yere ve herkese yakın olma durumuzu daha da pekiştirdi. Ailesi Eskişehir'de olup, Ankara'da okuyan ya da Ankaralı olup, Eskişehir üniversitelerinde okuyan bazı öğrenciler ev kiralamak yerine hızlı tren ile gidip geliyor. Ankara'dan Eskişehir, Eryaman'dan daha yakın. Eskişehir-Konya hattının açılmasıyla artık Ankaralılar, hafta sonları iki şehri rahat ve konforlu şekilde gezip dönme imkânına sahip oldular. İstanbul ve diğer hatların devreye girmesiyle Eskişehir'in bir dağıtım ve düğüm noktası olma pozisyonunun güçlenecektir.” diye konuştu. 

İlk YHT Ringi Oluştu

TCDD Genel Müdürü Sülayman  Karaman ise konuşmasında,  en son 23 Mart'ta hizmete açılan Eskişehir-Konya YHT hattıyla Ankara-Eskişehir-Konya arasındaki yaklaşık 1.000 kilometre mesafede Türkiye'nin ilk ringini oluşturduklarını,  bir hafta önce bu ringi kullandıklarını ve YHT ile  hiç yorucu olmadığını anlattı.

TCDD'nin  aylık kartların  yanı sıra “Kurumsal Kart” uygulamasını başlattığını, 550 TL olan  kurumsal kartla  YHT ile  30 gün seyahat eden bir yolcunun bilet ücretinin 9.2 liraya düşeceğini  açıklayan Karaman şöyle konuştu: “Bundan sonraki hedefimiz İstanbul. Eskişehir, Ankara ve Konyayı YHT ile bağlamak.  Daha sonra Bursa, İzmir, Sivas eklenecek… Türkiye'nin 15 büyük vilayeti birbirine bağlanmış olacak. Bu da hızlı tren açısından çok önemli, Türkiye'nin yarısı kadar bir nüfusu kapsayacak. Eskişehir bu konuda çok  şanslı.”

 

 “Dört Milyon Turist bekliyoruz”

Eskişehir'in ilk yerleşim yeri ve Osmanlı Dönemi kent mimarisinin önemli özelliklerini içinde barındıran, evleriyle ünlü Odunpazarı'nı da ziyaret eden TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ile birlikte Kurşunlu Külliyesi, Beyler Sokak ve Atlıhan'ı gezdi.

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, insanların bir zamanlar gündüzleri bile geçmeye korktuğu bir bölgeyi turizme kazandırdıklarını, geçen yıl 3 milyon civarında olan yerli ve yabancı turist sayısını bu sene  3,5-4 milyona çıkarmayı planladıklarını söyledi. Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olduğunu anımsatan Sakallı, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çifte başkentliğimiz ve Eskişehir –Konya YHT seferlerinin başlamasına verdiği katkılarla, Odunpazarı olarak büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.” dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, gezileri sırasında tarihi evlerin ve sokakların restore edildiği yerleri gördüklerini,  Eskişehir ve ülkemiz adına gurur duyduğunu belitti. Yapılan bu çalışmanın turizm açısından diğer illere de örnek olmasını isteyen Karaman,   “Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Burada basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Genel Müdür Karaman, halkın talepleri doğrultusunda Konya- Eskişehir YHT seferlerinde yeni düzenlemeler yapılacağını ve yeni gar binasının mevcut gar binasının olduğu yere yapılacağını açıkladı. Trenlerin alttan geçeceğinin altını çizen Karaman,29 Ekim'de İstanbul YHT hattının bitişiyle trenlerin yeraltından gideceğini, alttan ve üstten geçitler yapılarak, Eskişehir'in iki yakasının bir araya geleceğini kaydetti.

“Ankara-İstanbul YHT seferleri 15 Dakikada Bir Olacak… Günde 50 Bin Yolcu “

Beraberindekilerle birlikte YHT ile Konya'ya giden ve  yolcularla sohbet eden TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, trende de önemli açıklamalarda bulundu.

Karaman, Ankara-İstanbul YHT hattının test sürüşlerine Temmuz'da başlanacağını ve hattın 29 Ekim'de açılacağını yineleyerek,  “Bu hatta 10–15 dakika ara ile tren çalıştırarak, günde 50 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Son 10 yıllık dönemde demiryollarına toplam 26  milyar liralık yatırım yapıldığını, 100-150 yıllık yollar olmak üzere  7 bin kilometre yol yenilendiğini ve bunun  toplam yolların yüzde 70'ine karşılık geldiğini, halen de 3.500 km yeni yol yapımının devam ettiğini belirterek, “Demiryollarına 2023 yılına kadar 45 milyar dolarlık ilave yatırımla 10 bin km YHT ve 4 bin km konvansiyonel hattı yapılacak. Böylelikle, 12 bin kilometre olan demiryolu 25 bin kilometreye çıkacak ve Avrupa ülkelerinin ortalamasına yaklaşmış olacağız.” diyen Karaman konuşmasını şöyle sürdürdü:  “2023'e kadar 10 milyar dolarlık sinyal yatırımı yapacağız. “Yerli ve Milli Tren” için kolları sıvadık. Ayrıca Dünyada 2020 yılına kadar 1 Trilyon Dolar, Türki devletleri ve Orta Doğu ülkelerinde 100 milyon dolarlık demiryolu yatırımı planlanıyor. Dünyaya açılmak ve bu demiryolu yatırımlardan pay almak istiyoruz. Bunun için bir danışmanlık şirketi kurduk, onay bekliyoruz. Lise, yüksekokul ve Karabük'teki lisan düzeyinde demiryolu eğitiminin yanı sıra Gaziantep'te Arapça olarak demiryolu eğitimi verilmeye başlanacak. Buradan yetişenler Arap ve Orta Doğu ülkelerinin demiryollarının eleman ihtiyacını karşılayacak. Çünkü o ülkelerde Müslüman olmayanlar çalıştırılmıyor. Yurt dışına öğrenci gönderiyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında yurt dışına gidenler döndüklerinde ülkemizi demir ağlarla ördüler. Şimdi gidenler de Yüksek Hızlı Tren ağlarıyla örecekler.”

TBMM gündeminde olana Demiryolu Kanunu üzerinde değerlendirmelerde de bulunan Karaman, Kanunla Demiryolunun 5 yıl sonra karlı bir kuruluş olacağını anlattı. Yolcu ve yolcu taşımacılığındaki TCDD tekelinin kalkacağını ve serbest olacağının altını çizen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, yatırımların henüz tamamlanmamış olması nedeniyle yolcu taşımacılığında serbestleşmenin hemen başlamayabileceğini söyledi. Karaman bir soru üzerine, halen dünyada yüksek hızlı tren işletme hızlarının 250-350 km/saat olduğunu, bunun üzerindeki hızların ise deneme hızı olduğunu sözlerine ekledi.

Açıklamaların ardından Eskişehir-Konya yolunda yolcularla görüşen Karaman, yolculara yeni açılan hat ve YHT ile ilgili sorular yöneltti. Yolculardan Abdullah Karapınar (58), “Mevlana ile komşu olduk daha ne olsun?” diyerek Genel Müdür Karaman'dan sefer sayılarının artırılmasını istedi.

Habibe Pınar (28) ise gar ve YHT'lerde engellilere gösterilen ilgiden çok etkilendiğini belirterek, “Garda engelli yolcular engelli sandalyelerle taşınarak YHT'lere bindirildi. Yolculuk sırasında da engelli yolcularla yakından ilgilenildi. Konya'ya ilk kez YHT ile gidiyorum ve çok memnun kaldım.” ifadelerini kullandı.

Yolculardan Nur Hatice Uzduran (43) da, Eskişehir'de çalıştığını ve evinin Konya'da olduğunu hatırlatarak, “EskişehirKkonya YHT seferleri herhalde en çok bana yaradı.” diye konuştu.

 

“Demiryolları 2023 Vizyonumuzu Destekliyor “

Konya Gar'da Vali Aydın Nezih Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından Mehter Takımı ile karşılanan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Anadolu-Bağdat Demiryolu hattı sırasında Bağdat Oteli olarak inşa edilen Konya Misafirhanesi'nde; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk'le birlikte basın toplantısı yaptı.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya'nın kendisini geçmişe göre daha güçlü hissettiğini belirtti. “Konya'nın hızlı trenle önce Ankara'ya sonra Eskişehir'e bağlandı” diyen Doğan, "Böylece Konya kendisi için biçtiği 2023 vizyonunu daha yakından görme, daha iyi anlama fırsatı yakalamış oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü Türkiye'nin dört bir yanını duble yollarla donattı. Şimdi Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü bir yarış halinde duble demiryolları yaparak bizim 2023 vizyonumuzu desteklemeye devam ediyor.” diye konuştu. 

 

“Konya  Demiryolunda Kavşak Noktası”

Demiryollarının gece gündüz çalışarak Konya'yı önce Ankara'ya sonra Eskişehir'e hızlı trenle bağladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, bundan sonra İstanbul-Konya ve Konya-Karaman derken Konya'nın demiryolu yolculuğunda bir kavşak noktası haline geleceğini söyledi.

Yeni açılan Eskişehir –Konya hattında incelemelerde bulunmak ve yolcuların bir isteğinin olup olmadığını tespit etmek için trenle Konya'ya geldiklerini ifade eden TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, “ Yolcular sadece bilet bulamadıklarını şikayet ettiler. Bunun sebebi  fiyat ucuzluğu olarak görülüyor. Ancak bundan sonra da inşallah talep bu şekilde devam eder, biz de YHT  seferlerini artırırız.” dedi. 

Artan yolcu taleplerine göre tren sefer sayısında ve hareket saatlerinde yeni düzenleme yapmayı düşündüklerini Karaman, Konya'nın kendileri açısından iki kez önemli olduğunu belirtti. Ankara-Konya YHT hattının tamamen yerli bir hat olduğunu ve Konya'nın hem Ankara'ya ve Eskişehir'e YHT hattıyla bağlandığını, yakın gelecekte de İstanbul'a bağlanacağını kaydetti. Karaman, “Güneyde Konya-Karaman, Adana-Mersin ve Gaziantep'e hızlı tren hatları yapılacak. Konya'dan yüksek hızlı trenle İstanbul'a, aşağıya yani güneye de hızlı trenle gidilecek. İstanbul'a giderken 300 kilometrelik trenlerle gideceksiniz. Ancak Adana-Mersin'e giderken bu hız 200 olacak. Çünkü oradan yük de taşıyacağız. Konya'nın yükünü limana indirmek için hem yolcu treni, hem de hızlı yük treni çalışacak şekilde yapıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, TCDD Genel Müdürü ve beraberindeki heyet Mevlana Müzesi'ni de ziyaret etti.

“Hemşerilerinden Karaman'a sürpriz”

Konya Gar'dan 18.15 tarifeli treni ile Konya'dan Ankara'ya dönen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara Gar'da büyük bir sürprizle karşılaştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen “Yüz Güler Yüz” projesi kapsamında Erzincan'dan Ankara'ya gelen ve buradan da YHT ile Konya'ya gidecek olan öğrenciler, YHT'den inen Karaman'ı “Erzincan sizinle gurur duyuyor” sloganıyla karşıladı. Kısa süreli şaşkınlığı daha sonra sevince dönen Süleyman Karaman, Erzincan'dan gelen öğrencilerle sohbet edip bol bol fotoğraf çektirdi.

Minik hemşerileriyle birlikte basın mensuplarının sorularını cevaplayan Karaman, “Hizmet veren 3 YHT hattında incelemelerde bulunup vatandaşların istek ve şikayetlerini dinledik. Yaklaşık 1.000 kilometre süren keyifli yolculuğun sonunda Ankara Gar'da Erzincanlı öğrencileri karşımda görmek beni hem heyecanlandırdı hem de sevindirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yüz Güler Yüz' projesine biz de ulaşım desteği veriyoruz. Yurdun dört bir yanından gelen öğrenciler, YHT konforuyla Eskişehir ve Konya'yı gezme imkanı buluyor. Siz de yakından şahit oluyorsunuz ki YHT Türkiye'yi canlandırıyor.” dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bir süre Ankara Gar'da ağırladığı genç konuklarını YHT ile Konya'ya uğurladı.