EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI İZMİR LİMANINI ZİYARET ETTİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli BERDİMUHAMEDOV ve beraberindeki heyet, 11 Ağustos 2012'de  İzmir Limanı'nda incelemelerde bulundu.  Ekonomi Bakanı M. Zafer ÇAĞLAYAN'ın da katıldığı inceleme gezisinde, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi KURT limanla ilgili brifing sundu.

Kurt;  İzmir Limanı'nın fiziki durumu, kapasitesi, üretimi ve yatırım projelerini anlattı. Kendi ülkelerinde kuracakları liman kompleksleri için İzmir Limanı'nın örnek olacağını belirten  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli BERDİMUHAMEDOV bu alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Heyet,  kruvaziyer limanından başlayarak konteyner limanını  gezerek incelemelerde bulundu. Liman ve yapılan projelerle ilgili takdirini belirten Türkmenistan  Devlet Başkanı Gurbanguli BERDİMUHAMEDOV, kendi ülkelerine davette bulundu.

Konuk Devlet Başkanı'na  günün anısına anı plaketi verildi.

Heyetin ziyaretiyle ilgili konuşan Kurt, "Türkmenistan Cumhurbaşkanı, ülkesindeki limanların yenilenmesi ve yeni limanların kurulması projelerinde, Alsancak Liman modelinin uygulanmasını istedi. Bununla ilgili olarak bizi de ülkesine davet etti. Önümüzdeki günlerde belirlenecek olan bir ekiple başta İzmir Limanı olmak üzere Türkiye'deki limancılık tecrübesi ve bilgilerini Türkmenistan yetkilileri ile paylaşmak için bu ülkeye gideceğiz" dedi.