EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TİYATRO ORIENT (ŞARK) EXPRESS

ALMANYA,  "80 GÜN 80 GECE" ADLI OYUNLA ANKARA GAR'DA...*

TCDD, Devlet Tiyatroları ve Avrupa Tiyatro Birliği tarafından organize edilen "Tiyatro Orıent (Şark) Express"inin ilk tiyatro gösterisi, 14 Mayıs 2009 Perşembe günü Ankara Gar'da yapıldı.

Express, 17 Mayıs Pazar akşamına kadar her gün saat 21.00'de Ankara Gar'da olacak.

Bu kapsamda,  her ülke tiyatrosu oyunlarını kendi ülkelerinde ve bir sonraki ülkede sergilerken, *Almanya'dan "80 Gün 80 Gece" adlı oyun 15-16 Mayıs 2009 tarihlerinde saat 21.00'de Ankara Gar'da sergilendi.*

Tanınmış Alman yazar Soeren Voima'ın "80 gün, 80 gece" adlı oyununda Romanya'da Alman piyasası'na dönük Teddy ile arkadaşı ve yoldaşı olan Kaplan'ın hikâyesi anlatılıyor. Alman sınırında ikisinin de taklit olduğu ortaya çıkınca, refüze edilip yem olarak parçalama aletinin önüne atılıyorlar. Seyran adlı, iyi peri, 80 gün, 80 gece içinde kendilerini seven birini bulma şartı ile kendilerini kurtaracağını söylüyor. Böylece eski Orient Express'in yolunda macera dolu yolculuk başlıyor.

TCDD ve Devlet Tiyatroları işbirliği ile hayat bulan, koordinatörlüğünü Avrupa Tiyatro Birliği'nin yaptığı  "Tiyatro Orient (Şark) Express" projesi ile Türkiye, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya'nın istasyonlarında tiyatro şöleni yaşanacak, ülkelerin tiyatro toplulukları kendi oyunlarını sergileyecek.

Devlet Tiyatrolarının sahnelediği Yönetmenliğini Mustafa Avkıran ve Övül Avkıran'ın yaptığı"Ex-Press" adlı oyun 14 Mayıs'ta Ankara Gar'da sergilendi. Yoğun ilgi gören oyun Ankara Gar'da 17 Mayıs Pazar akşamı tekrar sergilenecek. Tren, son durağı olan Stuttgart'a vardığında, eserler bir araya gelecek ve uluslararası bir festival kapsamında tekrar izleyicilerin karşısına çıkacak.