EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURUCUSU ULU ÖNDER ATATÜRK'Ü ANDIK

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu  Ulu Önder Atatürk'ü Andık…

 

Ankara Gar'da “ Atatürk ve Demiryolu” konulu sergi açıldı…

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  Ulu Önder Atatürk, ölümünün 72. yılında  TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapılan törenle anıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN; “Ulu Önder Atatürk, sadece bağımsızlık mücadelesi veren, Cumhuriyetimizi kuran bir devlet adamı olarak değil, demiryollarına altın çağını yaşatan bir lider olarak da biz demiryolcuların gönlünde müstesna bir yere sahiptir.  O, “demiryolları bu ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir”, “demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır” sözleriyle demiryollarının önemini her fırsatta vurgulamış, ülkenin yeniden inşasına demiryolu seferberliği ile başlamıştır. Büyük Önder Atatürk'ün öncülüğünde, yoksulluğa ve teknolojik yetersizliğe rağmen, 1923 – 1938 yılları arasında 2.981 km yeni demiryolu hattı inşa edilmiştir. Bu hatların % 80'inin, çetin coğrafik koşullara sahip doğu bölgemizde gerçekleştirilmiş olması ise, şükran duygularımızı daha da artırmaktadır. “ diye konuştu.

 

Demiryollarının yeniden devlet politikası olarak benimsenmesi sonucunda, yüksek hızlı tren teknolojisi başta olmak üzere demiryollarının ufkunu açan 70  projeyi başarıyla hayata geçirdiklerini söyleyen KARAMAN, “Diğer taraftan,  ülkemizin ulaştırma rotasının çizildiği uluslar arası nitelikteki 10. Ulaştırma Şurası'nda; ulaştırma sektörüne önümüzdeki 14 yılda yapılacak  toplam 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık bölümünün demiryollarımıza ayrılması kararı alınmıştır. Bu çerçevede; Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında, demiryolu sektörünün rotası; mevcut hatların yenilenmesi, tüm hatların sinyalli, elektrifikasyonlu hale getirilmesi, 6 bin 800 km yeni yüksek hızlı tren,  4 bin 700 km konvansiyonel yeni hat inşa edilmesi  olarak çizilmiştir.  Böylece ülkemiz, büyük önder Atatürk'ün de hayali olan çağdaş demiryolu sistemine kavuşacaktır.” dedi.

 

Tören, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından hazırlanan “Atatürk ve Demiryolu” konulu  kısa film ile sonlandı.

 

Anma töreninin ardından Genel Müdür Süleyman KARAMAN  Ankara Gar'da,  “Atatürk ve Demiryolu” konulu fotoğraf sergisini açtı.