EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE’NİN EN UZUN YHT TÜNELİ AÇILDI

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının Akdağmadeni 5.120 metrelik YHT Tüneli,  25 Şubat 2016 tarihinde  Yozgat/Akdağmadeni’nde düzenlenen törenle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile açıldı.

 

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bugün çok tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Ankara, Sivas Yozgat'ı da içine alan Türkiye'de yüksek hızlı tren hattının en uzun tünelinde bugün ışığı gördük. Son darbeyi de vurarak tüneli açtık” dedi.

 

Ankara-Sivas YHT Hattı 2018’de Hizmete Girecek…

Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi'nin maliyetinin Marmaray'dan daha fazla olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu: "Marmaray, dünyanın en prestijli ve en muhteşem projesi. Ama Ankara-Sivas YHT Projesi, Marmaray’dan daha pahalı bir proje. 7,5 milyarlık bir projeden söz ediyoruz. Marmaray ise 7 milyar lira. Sadece İstanbul’a yatırım yapılmıyor. Türkiye’nin her karış toprağında yollar, havaalanları, demiryolları gibi her türlü hizmeti hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan gerçekleştiriyoruz. Bugün Amerika’da bile hızlı tren yok. İngiltere'de yok ama Türkiye’de hızlı tren hayali hükümetimiz döneminde gerçeğe dönüştü. Projeyi, inşallah 2018 yılının sonuna kadar bitireceğiz." dedi.

 

Sivas, Yüksek Hızlı Trene Bir Adım Daha Yaklaşıyor

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattıyla 603 km uzunluğunda olan mevcut demiryolu hattının 198 km kısalarak 405 km’ye düşeceğini vurgulayan Yıldırım, “Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresi de 12 saatten 2 saate inecek.” dedi.

 

Yıldırım, yolun sadece 50 kilometrelik bölümde toplam 18 kilometre uzunluğunda 9 tünel olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

 

"7 tane viyadük köprü var. 1 tane köprü var, boğaz köprüsü kadar uzunluğu var. Tamamı 2,5 kilometreyi buluyor. 2 tane aç kapa, kısa boyda 730 metre boyunda tünel var. Alt-üst geçit sayısı yollar tabii hızlı tren olunca hemzemin olmuyor. 16 tane alt-üst geçit var. 84 tane menfez, 11 milyon metreküp toprak işi var. Her metresinde el emeği, göz nuru, çalışanların bilgisi, teknolojisi katkıları var.

 

57. Havalimanı Yozgat’a…

Türkiye'nin bilişimde, akıl yollarında Afrika seviyesinden son 10 yıl içerisinde Avrupa'nın ilk 10 ülkesi arasına geldiğine dikkati çeken Yıldırım, "Biz göreve başladığımızda sadece 26 havalimanımız çalışırken şu anda 56 havalimanımız çalışıyor, 57'ncisi de yolda Yozgat Havalimanı. Bu azimle her şey olur, yeter ki bir, beraber ve kardeş olalım, birlikte Türkiye olalım" dedi. 

 

Terör saldırıları

Ülkenin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini bozmaya çalışanlara seslenen Yıldırım, şunları söyledi:

 

"Yozgat'tan, Bozok Yaylası'ndan, Yiğidolar'ın memleketinden sesleniyorum; yanlış yoldasınız, çıkmaz sokaktasınız. Gelin enerjinizi boşa tüketmeyin, işte kalkınan büyüyen Türkiye'nin ayak sesleri geliyor. Bu ülkenin birliğine, kardeşliğine bugüne kadar kimse zarar veremedi, bundan sonra terör örgütü de zarar veremez. Onların iç, dış destekçileri, onlarla takviye alan siyasetçiler de zarar veremez. Bu millet, bu topraklar Moğol istilalarını, Haçlı seferlerini püskürttü. Bundan sonra da bizim en büyük değerimiz bağımsızlığımızdır. Bağımsızlık bu milletin karakteridir. Onun için Türkiye'nin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne göz dikenler bedelini geçmişte ne kadar ağır ödedilerse bundan böyle de aynı şekilde öderler. Yolları patlatmakla, şehirlerin sokaklarına çukurlar kazmakla bu milletin gözünü korkutamazsınız. O çukurların hepsi kapanır. O yolların daha güzeli de yapılır. Birliğimiz kardeşliğimiz daha da güçlenerek geleceği muasır medeniyetler seviyesine aynı kararlılıkla devam ederiz."

 

Bu sene içerisinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın en büyük köprüsü İzmit Körfez Köprüsünün açılacağını vurgulayan Yıldırım, yine bu sene sonunda da Marmaray'ın kardeşi olan Avrasya Tüneli'nin açılacağını müjdeledi.

Bakan Yıldırım, 2018'de dünyanın en büyük havalimanının açılacağını da anımsatarak şöyle devam etti: "Yolları böldük, hayatları, gönülleri, milleti birleştirdik. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Bölünmüş yollardan dolayı ölümlü trafik kazalarında yüzde 63 azalma oldu. Bu ne demektir 4 bin insanımızın hayatı artık yollarda kaybolmuyor.”

 

Bakanlar, tünelin birleşim noktasını deldi

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Milli Savunma Bakan'ı Yılmaz ve Adalet Bakanı Bozdağ’a yüklenici firma yetkilisi tarafından plaket verildi.

 

Bakan Yıldırım, kırıcıya binerek tünelin birleşim noktasını deldi. Bakan Bozdağ da tünel girişini deldi. Bakanlar törenin ardından şantiye alanında işçilerle yemek yedi.