EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TÜRKİYE-PAKİSTAN ARASINDA 6 BİN 566 KM'LİK DEMİRYOLU KÖPRÜSÜ PAKİSTAN VE BÖLGE ÜLKE YÜKLERİNİN, ÜLKEMİZ ÜZERİNDEN AVRUPA'YA GEÇİŞİ KOLAYLAŞACAK'

TÜRKİYE-PAKİSTAN ARASINDA 6 BİN 566 KM'LİK DEMİRYOLU KÖPRÜSÜ
 PAKİSTAN VE BÖLGE ÜLKE  YÜKLERİNİN, ÜLKEMİZ ÜZERİNDEN AVRUPA'YA GEÇİŞİ KOLAYLAŞACAK…

Türkiye ve Pakistan Ulaştırma Bakanlarının direktifleri doğrultusunda ilk defa oluşturulan “Türkiye-Pakistan Blok Konteyner Treni”, 6 bin 566 Km'lik parkuru 13 günde tamamlayarak Haydarpaşa'ya 28 Ağustos 2009 günü ulaştı.

Dost ve kardeş ülke İran ve Pakistan güzergahından ilk seferine 14 Ağustos'da İslamabad'dan başlayan “Türkiye-Pakistan Blok Konteyner Treni” planlanan sürede Haydarpaşa'ya ulaşarak   ilk yükünü indirdi. Böylece, bölge ülkelerinin yüklerinin taşınmasında kara ve deniz yollarının yanı sıra demiryolu taşımacılığı da başlayacak. Pakistan ve bölge ülke yüklerinin, ülkemiz üzerinden Avrupa'ya geçişi de kolaylıkla sağlanmış olacak.

Türkiye (İstanbul) - Pakistan (İslamabad) arasındaki sürenin gemi ile 40 gün olduğu dikkate alındığında, konteyner treninin 13 günde yolu kat etmesiyle, bölge ülke yükleri daha kısa sürede ülkemiz üzerinden Avrupa'ya ulaşacak.

İran'ın Kerman-Zahedan demiryolu hattının tamamlanarak işletmeye açılması üzerine Türkiye- Pakistan arasında doğrudan demiryolu irtibatı sağlandı. Türkiye,  İran ve Pakistan Ulaştırma Bakanlarının direktifleri, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ile üç ülke demiryolların Mart 2008'den beri yürüttüğü ortak çalışmalar neticesinde proje hayata geçti.

Şu an Türkiye Pakistan Treni, Köseköy çıkışlı oalrak çalışmakta olup, mesafe 6.440 km'dir.