EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TBMM KİT ALT KOMİSYON TOPLANTISI

Kuruluşumuz ile Bağlı Ortaklıklarının 2007 yılı bilanço ve netice hesapları ile faaliyet raporlarının görüşüldüğü TBMM KİT Alt  Komisyon  Toplantısı  TÜLOMSAŞ'da yapıldı.

Toplantıya; TBMM KİT Alt Komisyon Üyesi Milletvekilleri, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Üyeleri, Genel Müdürümüz, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ Genel Müdürleri, Genel Müdür Yardımcıları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Ulaştırma Bakanlığı, Hazine ve DPT Müsteşarlığı yetkilileri ile Daire Başkanları katıldı.

Katılımcılar, Yüksek Hızlı Tren'le Gitti

Katılımcılar, toplantıya Yüksek Hızlı Tren ile gitti. Ayrıca, Devrim Otomobili ve fabrikada incelemelerde bulundu.   

Toplantıda söz alan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman; “Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulunca özveri ile hazırlanan raporlar faydalı, yönlendirici ve sorunların çözümünde yol gösterici olmaktadır. 2004 yılından itibaren demiryolları bir devlet politikası haline getirilmiştir. Bu çerçevede, 250 milyon TL olan 2003 yılı yatırım ödeneği, her yıl artırılarak 2007 yılında 1 milyar 680 milyon TL'ye yükseltilmiştir. Böylece, TCDD yatırım büyüklüğünde son 6 yılda KİT'ler arasında ilk sırayı almıştır.  Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabı olan 206 km'lik Esenkent - Hasanbey bölümü işletmeye açılmış olup, önümüzdeki yıllarda Ankara-İstanbul hattının diğer etaplarının yanı sıra Ankara - Konya, Ankara-Sivas, Bursa-Osmaneli, Ankara-İzmir hızlı tren projeleri de tamamlanacak, Demiryollarının geometrik standardının yükseltilmesine yönelik altyapının rehabilitasyonu çalışmaları ile çeken ve çekilen araçlarımızın yenilenmesi projelerine öncelik verilecek ve yeniden yapılanma projesi uygulamaya geçirilerek uluslararası standartlardaki hizmet düzeyine ulaşılmaya, Türk demiryolu sektörü serbestleştirilerek özel sektörün daha büyük ölçekte işletmecilik yapması sağlanarak demiryolları yakın gelecekte tercih edilen bir taşıma sistemi konumuna getirilmeye çalışılacaktır.” dedi.