EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD Öğrencileri

TCDD 27 Öğrenciye Yurtdışında Eğitim Bursu Veriyor

“ Beş yılda Beşbin Öğrenci”ye Yurtdışında Eğitim Bursu Projesi kapsamında, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın katılımıyla, TCDD tarafından gönderilecek 27 öğrenci için TCDD konferans salonunda 6 Ocak 2009 tarihinde bir tören düzenlendi.

TCDD adına İngiltere'de demiryolu alanında resmi-burslu yüksek lisans yapacak öğrencilere konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman duygularını şöyle ifade etti:Bugün burada sizlerle tanışmaktan ve gelecek günlerde beraber çalışacak olmaktan çok memnunuz. En son giden arkadaşlar 15 yıl önce gitmiş ancak demiryoluna uzun yıllar önem verilmediğinden dolayı, ancak üç arkadaşımız dönerek kurumda görev almıştı. Dolayısıyla, sizler daha şanslı bir nesilsiniz. Çünkü bugün demiryollarımız her geçen gün gelişmekte, dönüşmekte, kaliteli insangücüne daha fazla ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Karaman, 1923'te Atatürk'ün talimatıyla yurtdışına gönderilenler doğuda ve batıda örülen demirağların mimarı olan kadrolardı. Bugün halen 2000 km yeni hızlı tren hattı yapımında çalışıyoruz. 6000 km yeni hat daha planladık ve 2023'te karlı, kazanan ve kendi finansmanını sağlayan bir demiryolu sisteminde sizlerle birlikte çalışmak üzere sabırsızlıkla bekliyoruz şeklinde sözlerini sürdürdü.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “10.Ulaştırma Şurasında, Hedef 2023” sloganıyla projelerimizi genişlettik, bugünlerde de Suudi Arabistan'da Harameyn Projesini gerçekleştirmek üzere hazırlanıyoruz. Dünyanın 8. Avrupa'nın 6. hızlı tren işletmecisi bir ülke olarak, Mekke- Medine arasında Müslümanların çalışabilmesi avantajını çok iyi değerlendireceğiz” dedi.

1981 yılında TCDD bursu ile İngiltere'ye giderek master yapmış demiryolcular adına söz alan TCDD Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil İbrahim Çevik ise, “20 kusür sene önce ben de sizler gibi yurtdışına giden bir arkadaşınız olarak şu an yaşadığınız duyguları aynen yaşıyorum. Sizlerden beklentimiz başarılı bir eğitim ardından gelerek bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızdır” dedi.

Proje Danışmanlığını yapan Sakarya Üniversitesi öğretim görevlilerinden Hakan Güler ise
“Bu arkadaşlarımız TCDD'nin verdiği destekle Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin demiryollarında staj yapma imkanına sahip oldu. Bu projeyi destekleyen tüm demiryolcuları tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Yurtdışına gidecek öğrenciler adına konuşan Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu Selay Küçükciğerci ise “Demiryolu çok çalışmak istediğim bir alan. Bu alandaki gelişmeleri görmek ve ülkemde de çok iyi seviyelere getirmek istiyorum” dedi.

Demiryolu sisteminin karayolu sistemine göre gelişmişlikte daha önde olması gerektiğini vurgulayan Küçükciğerci, arkadaşlarımla birlikte çok çalışarak başarılı olacağımıza inanıyor ve bize güvenerek her türlü desteği sunan başta Genel Müdürümüz olmak üzere tüm demiryolculara teşekkürlerimizi sunuyoruz şeklinde duygularını ifade etti.

Bilindiği üzere, 1416 Sayılı Ecnebi Memleketlere Talebe Gönderilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilen uygulamalardan ilki 1923'te Atatürk'ün talimatlarıyla, ikincisi 1985–93 arası gerçekleştirilmişti.